
- Mainos: Mainos
Suomi tarvitsee kustannustehokkuutta rakentamiseen
Alkanut vuosi on ollut koko Suomelle ja koko maailmalle mullistavaa aikaa ja vallitsevan tilanteen vuoksi monia asioita pohditaan uusista näkökulmista. Näin tapahtuu myös rakentamisen kohdalla.Poikkeustilanne nostaa eri alojen kipukohdat esiin ja pakottaa yritykset tarkastelemaan toimintaansa entistä tarkemmin. Tämän odottamattoman tilanteen vuoksi kustannustehokkuus nousee entistä tärkeämmäksi yhteiseksi taloudelliseksi tekijäksi.
Suomalaisen yritystoiminnan kehittymisen kannalta olisi ensiarvoisen tärkeää, että rakennuskustannukset ovat kohtuullisia ja tuottavat parhaan mahdollisen hyötysuhteen sekä asiakkaalle että rakennuspalveluiden tarjoajalle. Näin ollen on osaltaan myös rakennusten toimittajien velvollisuus löytää rakentamiseen kustannustehokkaita menetelmiä ja tapoja, joiden avulla pystytään turvaamaan suomalaisten tuotantoyritysten sekä maatalouden kilpailukyky tulevaisuudessakin.
Conexx® mukana kehittämässä suomalaista rakentamisen alaa
Teräsrunkoisia rakennuksia toimittava Conexx® ottaa haasteen vastaan ja on omalta osaltaan mukana kehittämässä rakentamisen alaa niin tuotteiden, palvelun kuin hintatasonkin suhteen. Yhtenä erittäin hyvänä osoituksena tästä on täysin uutta teknologiaa edustava Conexx®:n patentoima FSC©-palkki. FSC©-palkissa yhdistyy materiaalinkäytön optimointi ja korkea rakenteellinen jäykkyys, jolla saavutetaan kaikki perinteisen teräsrunkorakenteen edut, mutta se on kustannustehokkaampi ja ekologisempi vaihtoehto.
Toinen erittäin merkittävä uutinen on, että Conexx®-yhtiön osaomistaja Westmoor Oy julkisti aloittavansa Suomessa oman rakennusliiketoimintansa. Tämän avulla pyritään turvaamaan asiakkaille kausihuippujen sekä mahdollisten tulevien poikkeustilojen kohdalla ajantasainen rakennusaika.
Rakennusliiketoiminnan tavoitteena on myös kehittää Conexx®:n tarjoamaa palvelukokonaisuutta entistä paremmaksi. Vastaisuudessa asiakkaalla on mahdollisuus saada kaikki samasta paikasta aina rakennuspaketista asennukseen. Rakennusliiketoiminnan aloittaminen ei kuitenkaan poista nykyisiä alihankkijoita, joiden kanssa ollut erinomaista yhteistyötä yli 10 vuotta.
Conexx® on lisäksi monipuolistanut maatalouspuolella tuotevalikoimaansa ja lisännyt tälle kaudelle myyntiin tulleet betoniset lietesäiliöt, siilo- ja väliseinäelementit.
”Haluamme olla Suomen paras rakentamisessa. Siihen tavoitteeseen kuuluu laadukkaiden ja kustannustehokkaiden tuotteiden lisäksi laadukas ja kustannustehokas asennus, toimiva logistiikka ja asiakaspalvelu sekä jälkimarkkinointi. Haluamme todella olla alamme paras ja olemme erittäin kasvuhakuinen yritys. Tavoitteenamme onkin tuplata myyntimme Suomessa seuraavan viiden vuoden aikana”, Westmoor Oy:n sekä Conexx®:n toimitusjohtaja Jarkko Kivelä kertoo.
”Tavoitteet ovat kovat, mutta viimeistään nyt on kustannusten järkevöittämisen aika. Meidän tulee saavuttaa tuotantorakennuksilla kustannusrakenne, joka mahdollistaa osaltaan asiakkaillemme kilpailukykyisen tuotannon Euroopasta ja muualta tulevaa kilpailua vastaan”, Kivelä jatkaa.
Kivelän mukaan nyt pitää uskoa huomiseen ja vaikka kuinka poikkeustilan keskellä olisi vaikeaa, on hän täysin varma, että elämää on tämän jälkeenkin. Elämä palaa normaaliksi ja silloin tärkeimpänä yhteisenä urakkana on rakentaa Suomen taloutta sekä yritysten kilpailukykyä niin, että voimme jatkaa elämistä hyvinvointivaltiossa, jonka asiat ovat kunnossa.
”Meillä on ilo olla mukana rakentamassa Suomea kanssanne.”
– Jarkko Kivelä
Mainos: Mainos









