Perinnekirves ei pärjää uusille halkaisukirveenä
Puuvartisella kirveellä on pidetty moni perhe leivässä sotien jälkeen. Klapien tekoon on olemassa perinteistä Billnäsiä parempia halkomakiveitä. Klapisavotassa hartiakivut häviävät, mutta huolimaton kirveenkäyttö voi johtaa jalkavammaan.Maaseudun Tulevaisuus testasi neljän henkilön voimin neljä erilaista kirvestä. Niukan voiton vei Fiskarsin X17, joka ei ole valmistajan suurin malli.
Heikki vipukirves vaatii opettelua. Testiryhmässä oli vain yksi henkilö, joka oli aiemmin käyttänyt vipukirvestä.
Vipukirveen ennakkoluuloton muotoilu ja tuoteidea osoittavat, ettei kirves ole vielä valmis. Erityiset kiitokset vipukirves sai turvallisuudesta.
Perinteinen puuvartinen kirves saattaa irrota varresta. Yhden testaajan mukaan puuvartisista kirveistä piti luopua, kun appiukosta aika jätti. Nykypolvi ei välttämättä osaa vuolla kirveeseen vartta.
Big Leaf kirvesleka oli testiryhmän mielestä parempi lekana kuin halkomakirveenä.
Kirveen kanssa pitää olla varovainen. Turvasaappaat ovat vähimmäisvaatimus, ennen kuin klapien tekoon kannattaa kirveellä ryhtyä.
Autonrengas on erittäin hyvä ja suositeltava apuväline klapien teossa. Oheisesta videosta ilmenee, mihin rengasta käytetään.
Videon kuvaus ja editointi: MARKUS KAUPPINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat


