Poikkeuksellinen märkyyspiinaa puunkorjuuta
Ennätysmärkä syksy on pehmittänyt metsätiet niin heikkoon kuntoon, että monin paikoin teille ja lastauspaikoille on jouduttu ajamaan mursketta kuljetusten varmistamiseksi.
”Raskaalla kalustolla liikkuminen on hankalaa. Soran toimittajista ja kalustosta on tarvetta ”, Koneyrittäjien liiton maarakennusalan toimialajohtaja Kari Happonen toteaa.
”Soramiesten kanssa ollaan hyvissä väleissä”, metsäneuvoja Kari Seppälä Metsänhoitoyhdistys (Mhy) Uusimaasta naurahtaa, kun häneltä kysytään korjuukeleistä.
”Kuulin, että jossain oli tienrunkokin mennyt niin pehmeäksi, ettei murskekaan enää auta. Pakkasia siis odotellaan.”
Mäntsälän seudulla toimivan Seppälän mukaan kelien viileneminen on jo parantanut tilannetta, eikä puu pilaannu tien varressa yhtä helposti kuin kesällä.
Puunkorjuuesimies Esa Holappa Mhy Länsi-Uusimaasta toteaa, että viime vuoden korjuukelit olivat hankalat, mutta tänä vuonna ollaan vielä pahemmassa suossa.
”Toistaiseksi ollaan aika hyvin selvitty teiden lanauksilla, mutta ei korjuu helppoa ole.”
Holapan mukaan metsässä on pysytty pinnalla keskittämällä korjuita kelirikkoleimikoihin.
”Aiemmin kantaviksi suunnitellut leimikot pitää kyllä käydä vielä tarkistamassa etukäteen. Viime viikolla jäi yksi työmaa kesken liian märkyyden takia.”
Alueella on vielä korjaamattomia myrskytuhoja, ja nyt korjuun alla ovat olleet selvät aukkopaikat. Siellä maanmuokkaus on joka tapauksessa edessä, eikä pehmeälle maastolle aiheutuvilla vaurioilla ole niin suurta merkitystä.
”Korjuukelit ovat heikot”, parkuu metsäneuvoja Aura Heikura Mhy Kangasniemi-Pieksämäestä. Kun koko kesän ja syksyn on satanut, kesäkorjuukelpoisiakin leimikoita on jouduttu siirtämään myöhemmäksi.
Soranajo ei ole halpaa lystiä, minkä vuoksi Heikuran mukaan metsäyhtiöt eivät mielellään siihen lähde.
”Vain, jos puuta on pakko saada tehtaalle, puunostajat vahvistavat teitä murskeella.”
Myöskään Etelä-Pohjanmaan Teuvalla sora-autoja ei ole näkynyt, vaikka metsätiet ovat pehmeitä.
”Kyseessä on ohimenevä tilanne, joten teiden vahvistamisen sijaan puunkorjuu suunnitellaan niin, ettei pehmeimmille teille mennä”, metsäneuvoja Tapio Muotio Mhy Lakeudesta kertoo.
Tulvat rajoittavat kuitenkin myös kaukokuljetuksia, sillä osa teistä on poikki, Muotio toteaa.
”Kuivia kelejä ja pakkasia odotellaan.”
ANTTI HIRSAHO
SUVI NIEMI
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
