Aarteen kolumnisti suomii Kemeraa: "Aika paljon euroja maksetaan kohteille, joilla ei ole oikeutta tukeen"
Kemera-tukien lopettaminen edistää yrittäjyyttä metsissä, kirjoittaa Juha Aaltoila.Aarteen kolumnisti ja MT:n entinen pitkäaikainen metsätoimittaja Juha Aaltoila tarttuu tuoreimmassa kolumnissaan Kemeran ongelmiin.
"Nuoren metsän hoitokohteista tarkastetaan murto-osa, eli aika paljon euroja maksetaan kohteille, joilla ei ole oikeutta tukeen."
"Viranomainen tutki vuonna 2008 Kemera-tuella rakennetut metsäautotiet. 'Vajaassa kymmenessä vuodessa neljännes teistä oli joutunut niin huonoon kuntoon, että teitä on alettava korjata välittömästi.'
Asiat ovat sekaisin maastossa, Koltta huomauttaa.
"Puutavaraa ja metsäkoneita isoilla autoilla kuljettavat ihmiset tuntevat kehnojen teiden kirot. Itselleni tulee mieleen Kemera-tie Pirkanmaalta: piennar puski pitkää lehtipuuta, josta lumi oli rakentanut jylhän lehväholvin tien ylle. Hetken mietin, eksyinkö Tarzan-elokuvan kulisseihin."
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

