Tuotteen pakkaaminen ei riitä Avainlippuun
Maaseudun Tulevaisuuden artikkelissa 15.5. oli tulkittu, että Avainlippu voi olla tuotteessa, joka on pelkästään pakattu Suomessa. Käsitys on virheellinen, sillä Avainlipulla on tarkasti määritellyt myöntämiskriteerit.
Avainlipulla on kaksi tärkeää tehtävää: toisaalta se auttaa kuluttajia tekemään valintoja suomalaisen työn puolesta ja toisaalta yrityksiä tuomaan esille sen työn, jonka perusteella syntyy suomalaisia tuotteita ja palveluita.
Avainlippu myönnetään määräajaksi aina nimetylle tuotteelle, tuoteryhmälle tai palvelulle julkisia, tarkkaan määriteltyjä ja valvottuja kriteerejä vastaan.
Avainlippu on merkki suomalaisesta työstä. Se on myönnetty yli 4 000 tuotteelle, tuoteryhmälle tai palvelulle.
Merkkiä voidaan hakea myös elintarvikkeille. Silloin vaaditaan, että tuote on valmistettu Suomessa. Hakemuksen arvioinnissa toimikunta määrittelee ensin, toteutuuko valmistus eli onko kyseessä prosessi, jossa raaka-aineiden jalostusarvo nousee ja jossa tapahtuu aitoa teollista valmistusta. Tässä kohtaa pelkkä tuotteen pakkaaminen ei riitä eikä täytä Avainlipun kriteerejä.
Valmistuksen lisäksi vaaditaan, että tuotteen kotimaisuusaste on vähintään 50 prosenttia. Tämä tarkoittaa, että kaikista niistä kustannuksista, jotka kohdistuvat tuotteen valmistukseen siihen asti, kun se lähtee valmistavan yrityksen varastosta asiakkaalle, vähintään puolet syntyy Suomessa. Tämä kattaa raaka-aineet tai komponentit, valmistuksen sekä muut muuttuvat ja kiinteät kustannukset tuotteeseen kohdistettuna.
Koska Avainlippu on merkki suomalaisesta työstä eikä raaka-aineista, ei sen vaatimuksena ole, että raaka-aineet tulevat Suomesta.
Avainlippu ei saa johtaa ketään harhaan. Olemme ohjeistaneet sitä käyttäviä elintarvikealan yrityksiä, että heidän tulee aina Avainlipun yhteydessä kertoa, jos pääraaka-aine tulee muualta kuin Suomesta.
Kuluttajalle Avainlipun viesti on tutkitusti selkeä – se on tuotteessa merkki siitä, että tuote on valmistettu Suomessa ja tuo työtä Suomeen.
Tero LausalatoimitusjohtajaSuomalaisen Työn Liitto
Avainlippu on merkki suomalaisesta työstä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

