Metsästä polttoaineet Suomelle
Keskusteluun Suomen raaka-aineen riittävyydestä biopolttoaineiden riittävyydestä voidaan todeta, että Suomen osalta ei ole ongelmaa.
Metsiemme kasvu on runsaat sata miljoonaa kuutiometriä vuodessa, ja jos siitä otetaan muuhun jalostukseen kelpaamaton pienpuu ja hakkuiden järeän puun latvaosat noin 30 miljoonaa kuutiometriä biopolttoaineen tuotantoon, saataisiin lähes koko polttoaineen tarve ja lisäksi tuhansia uusia työpaikkoja.
Lisäksi ulkoa ostettavien polttoaineiden raaka-aineiden laskut putoaisivat minimiin. Järein puun osa, 60 miljoonaa kuutiometriä, jäisi saha- ja selluteollisuudelle, jota määrää ei ole vuosiin ylitetty hakkuissa. Metsien hyväksikin jäisi vielä 10 miljoonaa kuutiometriä, kansallispuistojen ja suojelumetsien osuus.
Tässä tulee vielä huomioida, että pienpuun ja järeän puun latvaosissa on suurin puusta saatava saanto biopolttoainetta, koska siellä sijaitsevat ne ”vihertehtaat”, jotka tuottavat ne sokerit ja pihkat, joista puu vartensa kasvattaa.
Näin menetellen Suomi voisi siirtyä Brasilian rinnalle tuottamaan tarvittavat polttoaineet omista metsän raaka-aineista.
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat