Hankintahakkuun verovapautta on nostettava 500 kuutioon
Ajat ovat nyt maa- ja metsätaloudessa hyvin haastavia. Motivointi ja mahdollisuus lisäansioihin olisivat tervetulleita.Monet metsänomistajat tekevät itse hankintahakkuita metsässään. Verovapaan hankintahakkuumäärän nostaminen olisi erittäin järkevää. Nyt verovapaus koskettaa 125 kuution asti, mutta nostaminen esimerkiksi 500 kuutioon olisi hyvä muutos. Se lisäisi selvästi maaseudulla ja haja-asutusalueella ansaintamahdollisuuksia, koska näillä alueilla voi muutoin olla haastavaa löytää töitä.
Hyvin pieni osa maamme puukaupasta on metsänomistajien itse hakkaamaa ja sen jälkeen tiestön varteen kuljettamaa puuta, joten verohuojennuksen merkitys valtiolle ei olisi valtavan merkittävä. Tässä maailmantilanteessa kotimaiselle puulle on varmasti tilausta.
Ajat ovat nyt maa- ja metsätaloudessa hyvin haastavia. Motivointi ja mahdollisuus lisäansioihin olisivat tervetulleita.
Metsänomistajien hankintahakkuun verovapauden kuutiomäärän nostamista on syytä nyt harkinta. Sillä voisi olla myönteistä vaikutusta myös monille maanviljelijöille.
Minna Reijonen
kansanedustaja (ps.)
Kuopio
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







