Lapsiperheet pelastavat suomalaisen yhteiskunnan
Lapsiperheiden Etujärjestö ry kiittää hallitusta useista myönteisistä perhepoliittisista päätöksistä budjettiriihessä mutta pitää päätöksiä täysin riittämättöminä.
Hyvinvointivaltio on rakennettu terveen väestörakenteen pohjalle. Sitä ei enää ole 50 vuotta jatkuneen, väestön uusiutumistason alittavan syntyvyyden vuoksi.
Suomalaisille lapset ja elämä lasten kanssa ovat elämän tärkein päämäärä, mutta suomalaiset jäävät kauas lapsitavoitteistaan.
Suomessa syntyvyyden lasku on ollut niin jyrkkää, että se aiheuttaa jo yhteiskunnallisia ongelmia kylien ja kaupunkien harmaantuessa ja lopulta autioituessa.
Maassa on meneillään päiväkoti- ja kouluverkkojen raju karsinta lasten huvetessa. Itä- ja Pohjois-Suomen kuntien elinvoima hiipuu ja muu Suomi seuraa perässä.
Katastrofaalisen matala syntyvyys on syöksykierteessä. Kun 1960-luvulla jokaista ei-työtätekevää elätti 4,4 työikäistä, 2030-luvulla heitä on enää 1,4.
Alhainen syntyvyys tuhoaa suomalaisen yhteiskunnan paljon varmemmin kuin ilmastonmuutos.
Suomalaiset eivät voi yksin pysäyttää ilmastonmuutosta, vaikka lakkauttaisimme valtion ja kulttuurin lasten loppuessa.
Perhe on nostettava uudelleen arvoon, ja perheille on tarjottava mahdollisuus turvallisesti suunnitella ja toteuttaa tulevaisuutta. Lapsiperheiden Etujärjestö esittää, että Suomessa siirrytään asunto-, vero- ja eläkepolitiikassa tukemaan voimakkaasti lapsiperheitä keventämällä asumiskustannuksia ja verotusta sekä parantamalla lapsia kasvattaneiden eläkkeitä lasten lukumäärän perusteella.
Lapsilisien ostovoiman jälkeenjääneisyyttä on tarpeen edelleen korjata korottamalla lisiä tuntuvasti. Virossa syntyvyys lähti nousuun, kun lapsilisiä korotettiin merkittävästi.
Lapsista on iloa kaikille. Maassa, jossa lasten määrä vähenee huolestuttavaa vauhtia, on erityisen tärkeää huolehtia siitä, että kansalaiset voivat tavoitella toivomaansa lapsilukua ja jokainen syntyvä lapsi saa hyvän alun elämälleen.
Perheitä tulee tukea ja kannustaa. Kun maamme säilyttää elinvoimaisuutensa, se pystyy huolehtimaan itsestään ja auttamaan muita. Vaihtoehtona on taantuminen ja kuihtuminen autettavaksi.
Roberta Fabritius
puheenjohtaja
Juhani Pekkola
hallituksen jäsen
Lapsiperheiden Etujärjestö ry
Katastrofaalisen matala syntyvyys on syöksykierteessä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
