Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Puulautaset ja perinnemaalit kiinnostivat

    Toukokuun Kantrissa erottui kahden kärki: Kevät toi maalarin sai lähes yhtä paljon ääniä kuin Luonnosta lautaseksi.

    Lukijalta

    Joidenkin oli vaikea valita hyvistä jutuista parasta, mutta mikä mukavinta: jokaista juttua joku äänesti lehden parhaaksi.

    Ensimmäisen kerran äänen sai myös lehden huonoin juttu: maahanmuuttopolitiikkaan suivaantunut lukija ärsyyntyi Astrid Thorsin mielipiteistä. Silti monen lukijan mielestä ministerihaastattelu oli lehden paras juttu.

    Kiitos jälleen kaikista äänistä, mielipiteistä, juttuideoista ja palautteista.

    Onnetar arpoi Kantri-paidat seuraaville:

    Tuovi Leppäkangas, Lihavanpää

    Päivi Opas, Helsinki

    Taina Vierijärvi, Pomarkku

    Aku Jakonen, Vantaa

    Paula Laine, Knaapila

    Suosikkijuttuni oli Maalinvalmistaja nojaa perinteeseen.

    Monta muutakin juttua tuli luettua ihan tarkkaan. Lehden ilmestymistä ihan odottaa, mitä kiinnostavaa nyt!

    Jos voisi tilata vain Kantrin...

    Ulla-Maija Rummukainen, Polvijärvi

    Oli ensimmäinen koskaan lukemani Kantri ja muutenkin lehti on uusi tuttavuus.

    Mielestäni paras juttu oli Kevät toi maalarin.

    Tiina Vahekoski, Sastamala

    Paras juttu oli Luonnosta lautaseksi ja toiseksi paras Maalinvalmistaja nojaa perinteeseen.

    Kotonani asuinrakennusta lukuun ottamatta kaikki maalattiin punamullalla, johon käytettiin paperitehtaalta saatua mäntyöljyä, johon sekoitettiin punamultaa.

    Sivelyn helpottamiseksi ja imeytymistä varmistamaan joukkoon lorautettiin ohentimeksi polttoöljyä.

    Maali oli valmista ilman keittämistä.

    Helvi Pentti, Ulvila

    Minulla kolahti juttu Maalinvalmistaja nojaa perinteeseen. Rakennuksissa on melkoinen osa kansallisvarallisuutta. Sitä kannattaa vaalia kunnon maaleilla. Ei ole turhaa koreilua käyttää jo kauan hyvällä menestyksellä käytettyjä aineita!

    Mauri Långvik, Ylöjärvi

    Kantri on hyvä lehti! Eniten kiinnitti huomiotani juttu Luonnosta lautaseksi, joka oli todella oiva keksintö. En ole pitänyt haapapuuta minkään arvoisena, mutta savolaiset ovat tällekin halpa-arvoiselle puulle keksineet oivallista käyttöä.

    Toinen hyvä juttu oli Kevätherkkuja tarjolle. Lanttukukkoa on aivan pakko kokeilla, leikkasin reseptin talteen. Vielä kehuisin Muhevaa lämpöä -kirjoituksen. Ajankohtaista ja innostavaa! Monia muita hyviä juttuja oli lehteen saatu, mutta tässä päällimmäiset.

    Terttu Järvi, Ylistaro

    Paras juttu oli Kevätherkkuja tarjolle. Muitakin hyviä juttuja oli paljon ja luen tarkkaan myös muiden mielipiteet.

    Henna Asikainen, Hinnerjoki

    Paras juttu Piirakka huipentaa juhlat. Karjalanpiirakka maistuu aina Vuokselasta lähtöisin olevalle ”pojalle”.

    Erkki Ijäs, Parola

    Toukokuun Kantrin paras juttu on Piirakka huipentaa juhlat. Leivoin juuri tänään ensimmäisen lapsenlapsemme 1-vuotissynttäreille 60 perinteistä karjalanpiirakkaa. Edelliset juhlat olivat omat viisikymppiset, johon tein 250 piirakkaa.

    Raija Niemelä, Rusutjärvi

    Paras juttu oli Onnellinen Suomessa.

    Saksalaisen Markus Kallies’in lause ”Suomi on ihan paras paikka maailmassa. Täällä on oikeat vuodenajat, kunnon talvi ja metsää. En muuttanut siksi, etten olisi pärjännyt Saksassa, vaan siksi että olisin onnellinen”. Voitkos sen paremmin sanoa. Ajateltavaa meille suomalaisille.

    ”On mentävä kauas, jotta näkee lähelle”.

    Raili M. Kynsilehto, Oulu

    Di-di-dam... Nyt meni ykkössija jaetuksi, koska ollaan menossa taas lomalla Kolille, kaikki P-Karjalasta tulee luettua tarkoin. Eli ykkönen Markus Kallies on onnellinen Suomessa ja ykkönen Piirakkamestari tekee juhlan.

    Kimmo Vainio, Jokioinen

    Kantri hakkaa mennen tullen kaikki viikkolehdet. Täytyy vissiin ruveta arpomaan paras juttu, koska valinta on vaikea. Tällä kerralla valitsin parhaaksi sirkuslaisista kertovan jutun. Luonnosta lautaseksi oli myös mielenkiintoinen.

    Ritva Toivonen, Hiltulanlahti

    Aikuisten aarrejahti oli mieluisin juttu, että me mummutkin tiijetään, miten se kätkentäpeli toimii.

    Aino Piippo, Piippola

    Toukokuun Kantri-lehti ilmestyi ja taas oli mielenkiintoisia juttuja tiedossa. Eräs tuttavani oli kertonut uudesta harrastuksestaan eli Geo-kätköilystä. Kiinnostavaa oli lukea tässä lehdessänne Aikuisten aarrejahdista. Kerrassaan hauska juttu ja harrastus.

    Ehkä laitan tämän ykköseksi. Toinen kiinnostava juttu oli Sirkus tulee kylään. Paljon vaatii perheiltä elää tien päällä.

    Maalaistalon tytär

    Mielenkiintoisin juttu Aikuisten aarrejahti. Harrastejutut yhtä tärkeitä kuin elinkeinoasiat!

    Annika Piippo, Pulkkila

    Pidin Äänekkäät eläkeläiset -jutusta. En ole heitä nähnyt enkä kuullut, mutta juttu laittoi kiinnostumaan.

    Terttu Laaksonen, Jämsä

    Monta mukavaa luettavaa oli lehdessä. Maalinvalmistaja nojaa perinteeseen oli hauska lukea jo senkin tähden, että mei poika on siellä niitä sekoittamassa. Toinen kiinnostava oli Luonnosta lautaseksi, kun puu on ollut aina se esine, joka tarttuu mukaan myyntipöydältä. Piirakka huipentaa juhlat oli myös hyvä ja kiintoisa.

    Hyvää kesää!

    Ritva Vainionpää, Kiikoinen

    Paras juttu oli Astrid Thors ei pelkää mustaa miestä. Kiitos monipuolisesta Kantrista.

    Sisko Ala-Keturi, Pihlajavesi