Syö itsesi mukavaksi!
Olen usein kuullut lomittajakavereilta valituksia siitä, miten ei ehdi syömään työaikana. Meidän työnantaja on kuitenkin kannustanut pitämään taukoja, ja olemme saaneet lahjaksi vuosien varrella jo useita termospulloja sekä ruokatermoksen.
Työaikaa saa lisää lähettämällä J-viestin mobiiliin, tai ihan pyytämällä esimieheltä.
Huomasin evästauon tarpeellisuuden konkreettisesti, kun kompastuin työpaikalla. Kaatuminen johtui selvästi väsymyksestä ja nälän aiheuttamasta heikotuksesta. Yritin tehdä pitkiä työpäiviä ilman eväitä laihdutuskuurin innoittamana.
Selvisin tapaturmasta ilman sairauslomaa, mutta kolotuksia riitti seuraavat puoli vuotta. Kipu opettaa! Olen pyrkinyt pitämään lyhyitä evästaukoja joka työpäivä.
Lomittajan työ on hyvin fyysistä, siinä palaa paljon kaloreita. Yleensä päivät ovat kaksiosaisia, työmatkoineen päivän pituudeksi tulee normaalisti 13–16 tuntia. Väliin jää kotona tauko, joka jää pahimmillaan vain ruokatunnin mittaiseksi
On todella epäterveellistä syödä vain kotona väliaikoina. Ihan painonhallinnan kannaltakin olisi ihanteellista syödä usein ja vähän kerrallaan.
Syömättömyys aiheuttaa vireystason laskua, joka näkyy selkeästi työmatkalla. Evästauot parantavat työturvallisuuden lisäksi myös liikenneturvallisuutta.
Erilaiset säilykkeet ovat todella käteviä työmaaolosuhteissa. Säilyvät autossa ja on helppo syödä suoraan purkista.
Hedelmät, kala ja jopa hernekeitto maistuu kylmänä ihan hyvälle. Netin hävikkiruokamyymälöistä saa edullisesti heikoilla päiväyksillä olevia patukoita ja juomia, jotka helpottavat suuresti työmaaruokailua.
Yksiosaisiin, pitempiin työvuoroihin sopii parhaiten ruokatermokseen lämmitetty keittoruoka. Ihan perinteinen kahvi termoksessa ja eväsleipä ajavat myös asiansa.
Olen itsestäni huomannut, että nälkädieetillä elävä keski-ikäinen lomittajamies on äärimmäisen ärsyttävä työkaveri. Ajatellaan toisiamme ja syödään itsemme mukaviksi.
Ari Lankila
maatalouslomittaja
Sastamalan kaupunki
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
