Kewätkirja puolustaa siivekkäitä
Ensimäinen Kewätkirja Suomen Kewätyhtiöille julkaistiin vuonna 1874. Kyseessä ei ollut mikään vappujulkaisu, vaan pikkulintujen suojelemiseksi perustettujen yhdistysten yhteinen opus.
Kirjasessa perustellaan monisanaisesti, miksi pienet linnut tarvitsevat suojelua. ”Pienet linnut ovat niin turvattomat, niin viattomat, niin iloiset, niin sievät, niin hyödylliset ihmisille.Onkos mikään kunnia turvattomia vainota? Eikös ole uljaampi ja miehuullisempi niitä puolustaa, jotka eivät itse voi itseänsä puolustaa?” sanailee Zacharias Topelius, joka kuului Helsingin eläintensuojeluyhdistyksen perustajiin.
Kewätkirja neuvoo esimerkiksi, miten linnunpönttö nikkaroidaan, ja sisältää tarkat kuvaukset leppälinnusta, mustatiitisestä ja talitiitisestä. Kirjasen kruunaa neliväriliite lintujen kuvista, jotka 130 vuotta sitten toteutettiin kivipainotekniikalla.
Kirjan uusintapainosta voi ostaa muun muassa Helsingin eläinsuojeluyhdistyksen nettikaupasta:
www.hesy.fi/tuotteet.htm
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

