Lukijalta: Kokonaiskuva Suomen tiestöstä ei tunnu olevan kenenkään hallussa
Varkauteen ei heru tierahaa, toisin kuin Muhokselle, jonne Elinvoimakeskus haluaa rakentaa asukkaiden mielestä tarpeettoman kevyenliikenteen väylän, kirjoittaa Jussi-Pekka Silenius.Varkaudessa ei saada tiehen rahaa, vaikka yritetään kaikin keinoin (MT 5.8.). Meillä Muhoksella Elinvoimakeskus on rakentamassa erillistä pyörätietä miljoonilla, vaikka kuulemistilaisuudessa 80 prosenttia osallistujista ei sitä edes halunnut.
Kevyt liikenne kulkee tällä hetkellä Rantatietä, päällystämätöntä kylätietä pitkin, joka kulkee samaan suuntaa Oulu–Kajaani-tien kanssa, kauimmillaan noin sadan metrin etäisyydellä ja lähimmillään vain 10 metrin etäisyydellä. Elinvoimakeskus katsoo, että tähän väliin tarvitaan vielä erillinen väylä kevyelle liikenteelle.
Elinvoimakeskus perustelee väylää sillä, että kevyt liikenne pitää saada pois autojen seasta liikenneturvallisuuden parantamiseksi.
Rantatie on toiminut 1980-luvun alusta osana kevyenliikenteen väylää Oulusta Muhokselle. Yhtään onnettomuutta ei ole tänä aikana tapahtunut. Lisäksi Rantatietä käytetään vain pihoille ajoon. Läpikulkuliikennettä siinä ei ole, joten ajoneuvoliikennettä ei riitä edes joka tunnille.
Asukkaat olisivat valmiita lahjoittamaan tiepohjan valtiolle yleiseksi tieksi.
Toinen peruste on ollut se, että Rantatie on yksityistie, ja valtio ei rakenna kevyen liikenteen väyliä yksityisteille.
Asiaa ei auta, että asukkaat olisivat valmiita lahjoittamaan tiepohjan valtiolle yleiseksi tieksi. Lunastusmenettelyjä ei tarvittaisi. Itse asiassa Rantatie oli ennen 1980-lukua yleinen tie, mutta 1980-luvun alussa valtio palautti sen yksityistieksi.
Kolmantena perusteluna on esitetty, että työmatkapyöräilijät haluavat polkea suorinta reittiä. Katsokaapa kurillaan kartasta, miten paljon mutkaa tulee Rantatiellä ajettaessa verrattuna Oulu–Kajaani-tien laitaan. Puhutaan ehkä muutaman kymmenen metrin parannuksesta.
Itse olen työmatkapyöräillyt Rantatietä ympäri vuoden 24 vuotta. Minun lisäkseni siinä on työmatkapyöräillyt 1–2 henkilöä. En halua tien viereen pölyyn ja liikenteen meteliin.
Olkaahan tiukkana Varkaudessa, te tarvitsette tierahoja paljon enemmän kuin me.
Jussi-Pekka Silenius
Muhos
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat








