Yle vastaa: Teemme monipuolista yhteistyötä kaupallisen median kanssa
Maaseudun Tulevaisuuden päätoimittajan Jouni Kemppaisen kolumnista (MT 5.4.) jää kovin vaillinainen kuva Ylen ja kaupallisen median yhteistyöstä. Yle on jo vuosia tehnyt jatkuvasti laajenevaa yhteistyötä kotimaisella mediakentällä.
Tavoitteena on vahvistaa suomalaisen sisällöntuotannon toimintaedellytyksiä, kehittää osaamista ja edistää media-alan teknologista kehitystä.
Ylen hallintoneuvosto käsitteli viime viikolla eduskunnalle luovutettavaa raporttia Ylen toiminnasta vuonna 2018. Professori Hannu Nieminen antoi yhteistyöstä ja sen kehityksestä arvosanan ”hyvä”, joka on hänen kategoriassaan korkein arvosana.
Vuoden 2018 presidentinvaaleissa teimme kaupallisen median kanssa yhteistyötä tulospalvelussa ja järjestimme yhteisiä vaalitenttejä alueellisten medioiden kanssa. Olemme järjestäneet viisi yhteistä vaalitilaisuutta paikallisten lehtien kanssa.
Monilla alueilla yhteiset tilaisuudet ovat rutiinia myös vaalien välillä. Yle vastaa järjestelyjen lisäksi tilaisuuksien striimauksesta valtakunnalliseen näkyvyyteen.
Vaalikoneyhteistyöhön emme kevään 2019 eduskuntavaaleissa valitettavasti pystyneet, sillä uuden alustan teknisestä toimivuudesta kolmansien osapuolien kanssa ei voitu varmistua. Tulevissa vaaleissa yhteistyö jatkuu.
Vuonna 2018 tarjosimme muille mediayhtiöille kuvasignaalin Venäjän ja Yhdysvaltain johtajien Helsingin huipputapaamisesta. Linkitämme myös omilta verkkosivuiltamme saman aihealueen sisältöihin muussa mediassa. Paikallismedian kanssa olemme aloittaneet keskustelut yhteistyöstä, joka voisi sisältää esimerkiksi koulutusta ja työkiertoa.
Urheilulähetyksissä Yle pyrkii edistämään yhteistyötä kaupallisten toimijoiden kanssa muun muassa sisältöhankinnoissa ja jakamalla urheilun esitysoikeuksia.
Svenska Yle edistää yhteistyötä ruotsinkielisen median kanssa.
Merkittävää tulevaisuuden yhteistyön virittelyä on myös selvitys valtakunnallisen mediatunnuksen rakentamisesta, joka helpottaisi ihmisten liikkumista eri mediatalojen palveluiden välillä.
Yle on Suomen Tietotoimiston (STT-Lehtikuva) asiakas ja rakennamme aktiivisesti kansallisesta uutistoimistosta yhteistä alustaa koko suomalaisen median käyttöön.
Käymme koko ajan aktiivista dialogia muun median kanssa yhteistyöstä. Ylen kannalta tärkeää on muistaa tasa-arvo eri toimijoiden välillä, kilpailulainsäädäntö ja yhteistyön vastavuoroisuus.
Jouko Jokinenvastaava päätoimittajaUutis- ja ajankohtaistoimintaYle
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
