Suojelun outo ajatusmaailma
Ilmastonmuutoksen vuoksi suomalaista tuotantoa pitäisi rajoittaa. Ihan kuin suomalaiset tuottajat olisivat syyllisiä ilmaston lämpenemiseen.
Suomi on kyllä syyllinen, mutta ei suomalainen tuotanto, vaan suomalainen kulutus.
Ihmiset nimittäin tarvitsevat elääkseen tiettyjä hyödykkeitä. Jos näitä ei tuoteta täällä, ne tuotetaan jossain muualla, ja niiden kuljettamiseen käytetään fossiilisia polttoaineita.
Jos ihan oikeasti haluamme ilmastonmuutosta estää, meidän pitää pyrkiä tuottamaan hyödykkeet mahdollisimman lähellä niiden käyttäjää, raaka-aineiden saanti huomioiden.
Huomautanpa lopuksi; ympäristönsuojelijat käyttävät samalla tavalla kodintekniikkaa ja energiaa kuin muutkin ihmiset. Kukapa nyt pimeässä ja kylmässä värjöttelisi, kun voi loikoilla pehmeällä sohvalla tv:tä katsellen tai surffata netissä uudella hienolla älypuhelimella.
Keijo Komu
maatalousyrittäjä
Vesilahti
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
