Matkalla kesä-Suomessa
Jukka Koivula: Suomen kesä on lyhyt mutta upea.Kesälomien sattuessa kohdalle moni varaa lentoliput palmujen alle eteläisiin rantalomakohteisiin tai suuntaa kaupunkilomalle Keski-Eurooppaan.
Myönnän itsekin noudattaneeni useasti samaa kaavaa. Lähes kymmenen vuoden ajan olen joka kesä tehnyt ulkomaanmatkan.
Tänä vuonna päätin rikkoa kaavaa. Suomen kesä on lyhyt mutta upea, ja ehdottomasti kokemisen arvoinen.
Kannattaisiko kaukomaille ja etelän aurinkoon paeta mieluummin vasta silloin, kun syysmyrskyt saapuvat ja maa menee routaan?
Suomi on väkiluvultaan pieni mutta pinta-alaltaan laaja maa, jonka maakunnista jokainen on maisemiltaan ja kulttuuriltaan omintakeinen.
Lapin jylhät tunturimaisemat, Järvi-Suomen välkehtivät vesistöt ja Pohjanmaan peltolakeudet näyttäytyvät kaikki eksoottisina ulkopuoliselle.
Erilaisten kulttuuripiirien kohtaamiseksikaan ei tarvitse matkustaa kotimaan rajojen ulkopuolelle.
Niin suuria ovat murre- ja kulttuurierot esimerkiksi läntisen ja itäisen Suomen välillä.
Matkailu kotimaassa on alavireisenä talousaikana myös isänmaallinen teko.
Kotimaassa käytetty euro jää lähtökohtaisesti pyörimään omaan kansantalouteen.
Ei liene liioiteltua sanoa, että Suomessa piilevää matkailun potentiaalia on hyödynnetty varsin vähän.
Myönteisiä poikkeuksia ovat Lappi ja Helsinki. Pohjoisin Suomi houkuttelee runsaasti turisteja ulkomaita myöten, erityisesti Itä-Aasiasta, Venäjältä ja Keski-Euroopasta.
Helsinki hyödyntää pääkaupunkistatustaan ja sijaintiaan Itämeren rannalla kansainvälisessä markkinoinnissa.
Mutta miksi Helsingin ja Lapin välissä sijaitsevan Suomen pitäisi jäädä paitsioon?
Saimaan seutu on vanhastaan ollut itärajan takaa saapuvien suosiossa.
Turistivirrat Pietarista Suomeen ovat kuitenkin valitettavasti viime aikoina hiipuneet muun pakotepolitiikan vanavedessä.
Yksi matkailussa pahiten alikäytössä oleva alue on suurjärvi Päijänne.
Kun muutin viime vuonna Keski-Suomeen, kiirehdin heti jäiden sulettua Päijänteen-risteilylle.
Sittemmin olen ihaillut postikortti-Suomea Päijänteen aavoilla useampaan otteeseen.
Valitettavasti Keski-Päijänteellä ei ole nykyään pysyviä laivaliikenneyhteyksiä.
Päijänne on hiipunut tuntemattomaksi suuruudeksi.
Työni puitteissa olen osallistunut matkailualan infotilaisuuksiin, joissa Lake Finland -brändiä on herätelty henkiin.
Yksittäisten kuntien Keski-, Itä- ja Kaakkois-Suomessa ei kannata sooloilla, vaan markkinointi on järkevintä hoitaa yhdessä ja suurella volyymillä. Mallia voisi ottaa Lapista.
Eräät Suomen kolkat ovat kesäaikaan tehneet allekirjoittaneeseen lähtemättömän vaikutuksen.
Puumalan Pistohiekka Saimaalla, Inarin ja Ivalon seutu Suomi-neidon päälaella sekä edellä mainittu Päijänne tekevät seuraa Turun Aurajoelle, Tampereen Pyynikille, Kuopion Puijolle, Pohjois-Karjalan Pieliselle sekä Pohjanmaan ruotsinkielisen rannikon pikkukaupungeille.
Vedetään vielä lopuksi eteläpohjalaisittain vaatimattomasti kotiinpäin.
Suomen suurin yhtenäinen peltoaukea, silmänkantamattomiin levittäytyvä Lapuanjokilakeus Lapualla, Kauhavalla ja Ylihärmässä kannattaa todistaa omin silmin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

