
Syrjitystä suosituimmaksi
Johanna ja Janne Määttä kehuvat hyvää työympäristöään. Asiakkaat tulevat iloisina ja he nauttivat ajeluista. Se tuo hyvän mielen myös yrittäjille.Monelta ulkomaalaiselta talvimatkailijalta voi jäädä hämärän peittoon, ettei hankien keskellä viilettävillä koiravaljakoilla ole Suomessa luontaista käyttöhistoriaa.
Aki Holckin Huskypoint oli toinen yritys Suomessa, joka alkoi käyttää rekikoiria matkailussa. Kaikki sai alkunsa, kun Holck peri setänsä koirat.
”Setää pidettiin kylähulluna, kun hän retkeili omaksi halukseen koirilla. Minua pidettiin hulluna, kun aloitin yritystoiminnan vuonna 1990. Minulla oli tuntuma, että tällä voisi jopa elää.”
Tuntuma osui oikeaan. Huskypoint työllistää talven aikana 15 henkeä. Yrityksen 300 koiraa jakautuvat Ylläksen, Meltauksen ja Sinettän toimipisteisiin.
Holck arvioi, että Lapissa on erikokoisia koiravaljakkoyrittäjiä lähemmäs sata.
Visit Rovaniemen toimitusjohtaja Sanna Kärkkäinen kertoo, että koiravaljakkosafarit ovat ohittaneet suosiossaan jo moottorikelkkasafarit, joiden tarjonta tosin on vielä suurempaa.
Pohjoisen talvimatkailun kasvu lupaa koiravaljakkotiloille lisää asiakkaita. Vuonna 2016 Lapissa yöpyi 1 213 700 ulkomaalaista matkailijaa. Viime vuoden luku on vielä suurempi, sillä jo marraskuun loppuun mennessä ulkomaisia yöpymisiä oli kertynyt neljännes enemmän kuin vastaavana ajanjaksona vuonna 2016.
Holck uskoo, että rekikoirissa kiinnostaa mielikuva seikkailusta, hiljaisuus ja ekologisuus. Vaikka koirat vetävät turisteja, toimialan tarpeita ei Holckin mukaan tunnisteta.
”Yhteiskunta on rakentanut moottorikelkkareitistöt ja huoltaa niitä, mutta koirareiteille jokaisen pitää itse hakea luvat Metsähallitukselta ja paliskunnilta sekä huoltaa reitit.”
”Kansallispuistossa menee moottorikelkkareitit, mutta koirilla ei saa ajaa, vaikka ne eivät jätä jälkiä”, Holck ihmettelee.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

