Sähköautojen ilmastoystävällisyys on harhaa
Autovalmistaja Polestar on julkaissut tekemänsä vertailun sähköauton ja polttomoottoriauton valmistuksen ja käytön aiheuttamista hiilidioksidipäästöistä. Tulos haastaa vallitsevan käsityksen sähköautojen ilmastoystävällisyydestä: akkujen valmistuksen aiheuttamien päästöjen korvaaminen vaatii vähimmilläänkin 50 000 kilometrin ajon.
Polttomoottoriautoihin verrattuna sähköauton merkittävä valmistusrasite on ajoakku. Sen valmistamista varten louhitaan muun muassa nikkeliä, litiumia ja kobolttia.
Uusimmat tutkimukset ovat osoittaneet, että akkumateriaalien hankkiminen aiheuttaa 37–58 kg/kWh päästöt ja akun kokoonpano suuren mittakaavan tehtaissa vain 2-5kg/kWh.
Raskaasti hiilivoimaloita hyödyntävissä maissa, kuten Kiinassa, akun valmistamisen päästöt ovat noin kaksinkertaiset, mutta silti vain noin 100kg/kWh.
Keskimäärin maailmalla akun valmistaminen kokonaisuudessaan aiheuttaa päästöjä siis 65kg/kWh. Tämän lisäksi tarvitaan miljoonia latauspisteitä. Niihin tarvittavaa kuparimäärää voi vain arvailla.
Taannoin oli myös Suomen televisiossa ohjelma, jossa näytettiin sähköauton raaka- ainehankinnan koko kuva. Siinä ei ilmastoa, luontoa tai ihmishenkiä säästelty. Kun nuo kilo- wattimäärät kerrotaan sähköautojen määrällä, saadaan todellinen päästöjen määrä esille. Akkujen tehot ovat 65–100 kWh.
Kaikkien tarvittavien metallien louhinta tuottaa mittavat päästöt, vaikka kuinka hienovaraisesti kaivettaisiin. Euroopassa ja Suomessa kaivostoiminta on kohtalaisen kestävällä pohjalla.
Toinen tilanne on esimerkiksi Afrikassa ja Etelä- Amerikassa. Mutta nehän eivät todellakaan ole Euroopassa.
Eelis Pulkkinen
Raanujärvi
Sähköauton raaka- ainehankinnassa ei ilmastoa, luontoa tai ihmishenkiä säästelty.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

