Lukijalta: Kotitalousvähennys aktivoimaan kotimaista kulutusta
Kotitalousvähennys on sidottu suoraan kotimaisen työn teettämiseen, kirjoittaa Veli-Matti Ruotsalainen. Näin se muuttuu heti kysynnäksi ja työllisyydeksi.Suomen talous kärsii kotimaisen kysynnän heikkoudesta. Kulutus on pysähtynyt, vaikka kotitalouksille on kertynyt säästöjä. Epävarmuus tulevasta saa niin hyvin toimeentulevat kuin keskiluokkaisetkin lykkäämään hankintoja – tai jättämään ne kokonaan toteuttamatta.
Kotitalousvähennyksen määräaikainen ja kohdennettu buustaus olisi tehokas keino murtaa tämä varovaisuus. Sen etu verrattuna yleisiin veroalennuksiin on selvä: verovähennys sidotaan suoraan kotimaisen työn teettämiseen, jolloin se muuttuu heti kysynnäksi ja työllisyydeksi.
Hyvin toimeentuleville kotitalouksille kotitalousvähennys toimii ennen kaikkea päätösten aikaistajana. Varallisuutta on, mutta remontteja ja palveluhankintoja siirretään eteenpäin. Riittävän houkutteleva vähennys ohjaa kuluttamiseen nyt sen sijaan, että jäätäisiin vielä odottamaan.
Kotitaloustyöt ja remontit työllistävät kotimaisia palvelualoja, pienyrityksiä ja alihankintaa.
Keskiluokkaisille kotitalouksille vaikutus on osin toisenlainen. Monilla on todellisia kunnossapito- ja palvelutarpeita, mutta epävarmuus ja rajallisempi taloudellinen liikkumavara nostavat kynnystä ryhtyä toimeen. Kun vähennys madaltaa alkuinvestointia, se ei vain aikaista olemassa olevia suunnitelmia, vaan tekee myös sellaisista hankkeista mielenkiintoisia, joita ei epävarmuuden vuoksi ole edes harkittu.
Uudistuksen vaikutukset ulottuisivat laajalle. Kotitaloustyöt ja remontit työllistävät kotimaisia palvelualoja, pienyrityksiä ja alihankintaa. Samalla ne lisäävät rakennustarvikkeiden ja muiden materiaalien kysyntää eli tukevat niitä valmistavaa teollisuutta.
Lisätyöt ja -tulot palaavat varmasti osin kulutukseen, ja vahvistavat näin kokonaiskysyntää useassa talouden kerroksessa.
Verovähennys voidaan toteuttaa niin, että korotettu kotitalousvähennys koskisi vain tietyn ajan kuluessa aloitettavia tai kokonaan uusia hankkeita. Lisäkannustin kohdistuu juuri niihin kotitalouksiin, jotka pystyisivät kuluttamaan, mutta eivät kuluta. Vähennys aktivoisi myös täysin uusia hankkeita ja vaikutukset laajenisivat.
Kotitalousvähennyksen vahvistaminen ohjaisi töitä suoraan ennakkoperintärekisterissä oleville pienyrityksille ja yksinyrittäjille. Näille uudet tilaukset ovat nyt ratkaisevia. Taloutta elvytettäisiin siellä, missä vaikutus on nopein ja kotimaisin.
Kotitalousvähennyksen uudistus lisäisi valtion verotuloja ja voisi siten osaltaan maksaa itse itseään.
Veli-Matti Ruotsalainen
yrittäjä
Hämeenkyrö
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat









