Harrastus toi ammatin
Moni aikuinen mies eksyy lajiin vaimonsa tai tyttöystävänsä innostamana. Niin kävi punatukkaiselle Glen Mcfiddichille eli Tapio Koivukankaalle, jonka kasvoja koristaa hurja sininen Braveheart-elokuvasta tuttu maalaus.
Pirjo-vaimo odotti pariskunnan toista lasta ja pariskunnan tyttären kuljettaminen ratsastukseen siirtyi isälle. Koivukangas paleli maneesin laidalla, ja pohti, että myös hän voisi kokeilla lajia.
Hän aloitti ratsastuksen 35-vuotiaana miesryhmässä. Muistikuva ensimmäisestä ratsastuskerrasta on yhä tuore.
”Istuin selässä ja alla oli paljon voimaa, jota pystyin ohjaamaan pienillä avuilla ja yhteistyöllä. Se oli huikeaa.”
Vuoden kuluttua perheeseen ostettiin jo oma hevonen. Nyt Koivukangas ratsastaa viidesti viikossa ja kilpailee niin koulu-, este- kuin kenttäratsastuksessakin.
Harrastuksen lisäksi hevoset toivat ammatin. Tapio Koivukangas pyysi vaimoaan kuvaamaan ratsastussuorituksiaan. Pirjo kuvasi ja kuvasi, kunnes häntä ei enää saanut palelemaan maneesin laidalle.
Koivukangas alkoi ideoida kameraa, joka seuraisi ratsastajan suoritusta. Syntyi start up -yritys FilmMe Group Oy. FilmMen avulla ratsastaja pysyy kuvaamaan itse oman suorituksensa ilman ulkopuolista apua. FilmMe on myynyt järjestelmiä kymmeniin kohteisiin ja useisiin maihin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
