Kokoomus puhdisti pöytänsä
Perjantain ja lauantain välisenä puukkojen yönä kuuli useampaan kertaan mainittavan, että Stubbin persoona rasittaa nykyään kokoomuksen imagoa, toimittaja Jukka Koivula kirjoittaa.Kokoomus antoi lauantaina julkiset potkut puoluetta kahden vuoden ajan luotsanneelle Alexander Stubbille.
Petteri Orpo oli vähällä voittaa puheenjohtajakisan jo ensimmäisellä kierroksella. Kokoomusväen Orpolle antama mandaatti on vahva.
Menettely on kokoomuksen historiassa täysin poikkeuksellinen.
Koskaan aiemmin ei istuvaa puheenjohtajaa ole syrjäytetty.
Edessä siintävät useat vaalit, joissa puolueen pitäisi pärjätä. Vaikeaa hallituskauttakin on jäljellä vielä kolmisen vuotta.
Kokoomuksen kentän enemmistö ei nähnyt muuta mahdollisuutta kuin puheenjohtajavaihdoksen.
Vain kaksi vuotta sitten Stubb hurrattiin hurmoshenkisesti puoluejohtajaksi Lahdessa.
Ajan saatossa puheenjohtajasta tulikin rasite, josta oli lopulta väkisin hankkiuduttava eroon.
Kilpaurheilijan luonteeseen kun ei kuulu sovinnolla luovuttaminen.
Perjantain ja lauantain välisenä puukkojen yönä kuuli useampaan kertaan mainittavan, että Stubbin persoona rasittaa nykyään kokoomuksen imagoa.
Stubbin kokoomus on kansalaisten silmissä ylimielinen ja arjesta vieraantunut. Puolueeseen ei luoteta.
Kokoomuslaiset ovat tarkkoja imagostaan. Jos mielipidetutkimus toisensa jälkeen osoittaa alaviistoon, alkaa puoluejohtajan asema horjua.
Heikentynyttä imagoakin suuremmaksi rasitteeksi muodostui oma eduskuntaryhmä, jonka selkeä enemmistö on viime viikkoina tehnyt kaikkensa Stubbin savustamiseksi ulos. Tilanne kärjistyi kestämättömäksi.
Vaan mikä on miehiään Petteri Orpo, kokoomuksen vastavalittu puheenjohtaja?
Ainakin luonteeltaan hän on miltei täydellinen vastakohta Stubbille. Tasainen, asioita ja asiantuntijuutta korostava Orpo tarjoaa kaivattua vakautta.
Häneltä ei odoteta sirkustemppuja tai suusta ulos pomppivia sammakoita, joihin Stubbissa väsyttiin.
Poliittiselta linjaltaan Orpo on profiloitunut maltilliseksi sosiaaliliberaaliksi.
Hän lupaa viedä kokoomuksen lähelle tavallista kansaa ja karistaa puolueeseen pinttyneen ylimielisyyden leiman.
Taustalla on pyrkimys kalastella takaisin muihin puolueisiin siirtyneitä keskiluokkaisia ääniä.
Orpo muistuttaa sekä tyyliltään että linjaltaan Jyrki Kataista. Aika näyttää, miten kansa ottaa hänet vastaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

