Kaikkea ei voi kuitata lihaskivuiksi
Tuki- ja liikuntaelinsairaudet (tule) aiheuttavat maatalousyrittäjillä suhteellisesti enemmän työkyvyttömyyseläkkeitä kuin muilla työeläkevakuutetuilla. 45 prosenttia maatalousyrittäjien työkyvyttömyyseläkkeistä johtuu tule-sairauksista. Muilla työeläkevaltuutetuilla vastaava luku on 34 prosenttia, kertoo Työterveyslaitos Mediuutisissa 22.6.2021 julkaistussa artikkelissa.
Maatalousyrittäjät kärsivät monesti selkäkivuista. Kipu onkin tule-sairauksien tavallisin oire, ja se voi olla ohimenevää tai pitkäkestoista.
Jotta kipu ei kroonistuisi, hoitoon pitäisi hakeutua ajoissa ja saada riittävän tehokasta kivunlievitystä ja hoitoa. Sehän on selvää kuin sipuli mutta käytännössä ei aina niin yksinkertaista.
Kipuoireen ilmaantuessa ensimmäinen haaste maatalousyrittäjällä on löytää aikaa lääkärissä käyntiin. Rakkaus omaan maahan voi olla joskus niin vahvaa, että omat terveysongelmat painetaan villasella. Kivut hukutetaan rehujen sekaan pitkäksi ajaksi.
Sitten kun lääkäriin vihdoin päästään, ensimmäisenä lääkäri yleensä lyö kouraan särkylääkereseptin ja lähettää potilaan kotiin odottelemaan lääkkeen tehon vaikutusta – ja palaamaan tarvittaessa.
Olen nähnyt surullisen paljon tapauksia, joissa julkisen terveydenhuollon lääkäri on määrännyt kerta toisensa jälkeen uuden tulehduskipulääkereseptin potilaalle. Kivun syytä ei ole edes kunnolla tutkittu. Joskus nämä saattavat johtaa kohtalokkaisiin hoitovirheisiin, kun kivun taustalta löytyykin vakavampi syy. Harvemmin onneksi tapahtuu näin.
Toinen ääripää on se, että lääkäri määrää esimerkiksi karja- tai maitotilalliselle runsasta liikuntaa. Hän ei ymmärrä, kuinka fyysisesti kuluttavaa ja aikaa vievää työ jo valmiiksi on. Lähdepä siitä sitten juoksulenkille päivän päätteeksi silmät ristissä, tervemenoa! Tehokkaampaa olisi liikkua oman jaksamisen rajoissa ja pieniä hetkiä kerrallaan.
Suomessa jäädään työkyvyttömyyseläkkeelle eniten tuki- ja liikuntaelinsairauksien sekä mielenterveysongelmien vuoksi. Noin kaksi kolmasosaa työkyvyttömyyseläkkeistä aiheutuu näistä sairausryhmistä. Kipuongelmien ennaltaehkäisy ja hyvä kivunhoito voisivat estää monta työkyvyttömyyseläkkeelle joutumista, kirjoittaa tutkija Peppiina Saastamoinen Pain-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa.
Ennaltaehkäisyä olisi se, että lääkäreitä koulutettaisiin paremmin kivunhoitoon. Lääketieteellisessä tiedekunnassa pitäisi tarjota tuleville lääkäreille enemmän tietoa maataloustyön terveysriskeistä ja työolosuhteista. Pahaa ei tekisi vierailu maatilalle tai video sieltä, jotta näkisi millaisia tapaturma- ja sairausriskejä työhön liittyy.
Monien lääkäreiden olisi hyvä oppia kuuntelemaan potilasta, niitä hiljaisia sanoja ja eleitä. Hymynkin taakse voi piilottaa kovaa kipua. Monet maatalousyrittäjät ovat sitkeitä ja periksiantamattomia ja saattavat vähätellä kipujaan.
Olen sitä mieltä, että maatalousyrittäjien kivut on otettava tosissaan terveydenhuollossa eikä kuitata kaikkia kipuja lihaskivuiksi. Heidän varassaan on nimittäin kotimaisen ruuantuotannon tulevaisuus.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
