Puun hinta vaikuttaa metsänhoitoon
Metsään.fi -palvelussa eri-ikäisrakenteisissa metsissä iän määritys johtaa helposti harhaan.Eri-ikäisrakenteisessa metsikössä on monen ikäisiä puita, aina satavuotiaita ja ylikin, sekä alaspäin. Satavuotiaat voivat olla vähemmistönä, ja eri vuosikymmeniltä olevaa puustoa on eniten.
Metsään.fi -palvelussa eri-ikäisrakenteisissa metsissä iän määritys johtaakin helposti harhaan, kun iäksi laitetaan yksipuolisesti vaikkapa sata vuotta.
Sahateollisuus haluaisi kannattavuuden parantamiseksi suurentaa tukin läpimittaa. Tukkipuuosaa menee enemmän selluksi ja biotuotteisiin. Rahallisena häviäjänä on metsän myyjä.
Rahallista menetystä ei syntyisi, jos kuidun hintaa nostetaan 30–40 vuoden ”Ruususen unestaan” lähemmäksi ajan reaalista hintaa.
Tällöin nuoret metsät ilmeisesti tulisivat paremmin ja ajallaan hoidetuiksi ja vieläpä nuorten ihmisten toimesta; hektisen nuoren ei tarvitsisi odottaa 50–70 vuotta saadakseen metsästään varsinaista tuloa.
Teollisuus voisi olla turvallisemmalla mielellä puun riittävyyden suhteen. Jos arvokkaista tukeista tehdään vaikkapa tikkuviinaa, kyllä se on tukeista maksettava eikä tikuista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
