Tommi Kylliäinen on paitsi menestyvä ravivalmentaja myös kova hiihtomies – Finlandia-hiihdossa maaliin sijalla 40
”Yritän käydä jokaisena ravivapaana iltana hiihtämässä. En ota sillä tavalla stressiä, koska raveissa käynti on kuitenkin leipätyö.”
Tommi Kylliäinen saapui sunnuntain ladulta maaliin hyvävoimaisena alle puoli tuntia kärjelle hävinneenä. Kuva: Tommi Kylliäisen albumiTommi Kylliäinen on paitsi menestyvä ravivalmentaja myös kovakuntoinen hiihtäjä. Sunnuntaina hän sijoittui Finlandia-hiihdon kokonaistuloksissa sijalle 40 miesten sarjassa.
65 kilometrin matkaan hollolainen käytti aikaa 3 tuntia 24 minuuttia ja 41 sekuntia. Hiihdon voittaneelle Kari Varikselle Kylliäinen hävisi ainoastaan 25 minuuttia ja 46 sekuntia. Tähän sopii lisätä, että Varis on viime vuoden 50 kilometrin SM-kilpailun hopeamitalisti.
”Kunnonajoitus osui nappiin tänä vuonna kaikin puolin”, naurahtaa Kylliäinen. 41 vuotta tänä vuonna täyttävä miehelle kuluva Finlandia-hiihto oli jo yhdeksäs.
Ala- ja yläasteiässä puolivakavissaan kilpaa hiihtänyt Kylliäinen arvioi hiihtäneensä kuluvan talven aikana noin 1 500 kilometriä.
”Yritän käydä jokaisena ravivapaana iltana hiihtämässä. En ota sillä tavalla stressiä. Ravit ovat kuitenkin leipätyö.”
Kesäisin rullasuksilla harjoitteleva Kylliäinen korostaa hyvän fyysisen kunnon auttavan jaksamaan fyysisesti vaativassa ravivalmentajan työssä. ”Asumme noin 500 metrin päässä Salpausselän laduista. Pääsee sujuvasti iltaisin kävelemällä ladun varteen.”
Tommi Kylliäinen on myös osallistunut kuusi kertaa hiihtomaailman arvostetuimpaan pitkään kilpailuun Vasaloppetiin. Sälenin ja Moran välinen reitti on kunnioitettavat 90 kilometriä.
Nopeimmillaan hän on hiihtänyt matkan viiteen tuntiin yhdeksään minuuttiin ja 58 sekuntiin. Kaikki kuusi kertaa kuuden tunnin raja on alittunut kirkkaasti. Sitä pidetään kovan hiihtomiehen rajana Vasaloppetissa.
Viimeksi vuonna 2018 Vasaloppetin suorittanut Kylliäinen ei ole näillä näkymin suuntaamassa Ruotsi maalle. ”Reissuun menee useampi päivä. Eikä tänä vuonna oikein vaikuta olevan lähdössä tuttua porukkaa hiihtämään.”
Juttua on päivitetty 22.2.2022. Korjattu Kylliäisen sijoitukseksi 40 aiemman 42 sijasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

