Kalaneuvos tähtää teurastamoiden lailla Kiinan jättimarkkinoille – vientilupaa odotettu neljä vuotta
Yhdysvaltojen, Kiinan ja EU:n välillä orastava kauppasota ei tällä tietoa vaikuta kalan vientiin.
Veijo ja Ulpu Hukkasen kaikki kahdeksan lasta työskentelevät perheyrityksen palveluksessa. Kuvassa Toni (vasemmalla) ja Wili Hukkanen esittelevät savustettuja kirjolohifileitä, jotka ovat matkalla kohti pakkauslinjaa.Perheyhtiö Kalaneuvos on kasvanut viimeksi kuluneina vuosina vauhdilla. Vienti lisääntyi viime vuonna yli 50 prosentilla, ja yritys on tekemässä isoa laajennusta Sastamalan tehtaaseensa.
Kalayhtiön kiikarissa ovat muun muassa isot Kiinan-markkinat. Viennin avaaminen Kiinaan on kuitenkin hidasta.
Kaupankäynti voi alkaa vasta, kun Elintarviketurvallisuusvirasto Evira ja Kiinan viranomaiset saavat vientilupaprosessin valmiiksi.
"Prosessi on nyt kestänyt reilut neljä vuotta", kertoo Kalaneuvos Oy:n varatoimitusjohtaja Toni Hukkanen.
Yhdysvaltojen, Kiinan ja Euroopan unionin välillä orastava kauppasota ei Hukkasen mukaan tällä tietoa vaikuta kalayhtiön vientisuunnitelmiin. Mutta jos tilanne suurvaltojen välillä äityy pahaksi, odottamattomia asioita voi tapahtua.
"Kiistojen kohteena ovat muut tuotteet kuin kala. Mutta kaikki on mahdollista", Hukkanen arvioi.
Kalayhtiön vientiponnistelut ovat viimeksi kuluneina vuosina tuottaneet tulosta. Kala-alankin vienti Venäjälle tyssäsi pakotteisiin vuonna 2014, mutta silti Kalaneuvos onnistui viime vuonna kasvattamaan viennin osuuden liikevaihdosta 20 prosenttiin.
Toni Hukkasen mukaan pärjäämisessä iso merkitys on riittävällä koolla. Kysyntää on, kun pystyy toimittamaan tarpeeksi suuria tilauksia.
"Kaikki tässä bisneksessä perustuu volyymiin."
Yhtiön mukaan suomalaiselle kalalle olisi maailmalla kysyntää, mutta saatavuus on ongelmana.
"Raaka-aineen saanti on meille kaiken A ja O", Hukkanen sanoo.
"Vaikka meillä on omaa kalankasvatusta, silti 85 prosenttia Suomessa syödystä kalasta on ulkomailta tuotua."
Hukkasen perheen omistama yritysrypäs on kasvanut vuosien varrella kala-alan Suomen ykköseksi. Siihen kuuluvat Kalaneuvos Oy:n kalanjalostuslaitos Sastamalassa, tytäryhtiö Martin Kala Turussa ja kalankasvatuskonserni Nordic Fish.
Kalaneuvoksen Sastamalan tehtaalla raaka-aineen kotimaisuusaste on noin 30 prosenttia.
"Meille tulee Norjasta noin 5 rekkaa lohta joka viikko sen vuoksi, että on mitä myydä", toimitusjohtaja Veijo Hukkanen toteaa.
Kotimaisen kirjolohen ja norjalaisen lohen ohella Kalaneuvos jalostaa muun muassa kanadalaista siikaa ja irlantilaista makrillia.
Kiinan-kauppaa olisi tarkoitus käydä suomalaisella kalalla, sillä norjalaiset osaavat omat kalansa myydä aasialaisille itsekin.
Kalankasvattamot ovat nykyaikaisessa kalabisneksessä ratkaisevan tärkeitä. Niitä Hukkaset omistavat yli 30 kappaletta, Suomessa ja Ruotsissa.
"Kalastaminen on erittäin arvostettavaa työtä, mutta meillä on Suomessa liian vähän kalastajia", Toni Hukkanen sanoo.
Nuoria ei alalle saada tarpeeksi, kun toimeentulo on epätasaista.
"Jos liiketoimintaa halutaan laajentaa, tarvitaan kalankasvatusta."
Sitäkin on Hukkasen mukaan Suomessa liian vähän, sillä viranomaiset antavat hänen mukaansa nihkeästi lupia kalankasvattamoille.
"Suomessa ollaan jo nyt jälkijunassa vesiviljelyssä. Taloudellisesti järkevin tapa kalankasvatukseen on ehdottomasti merikasvatus."
Kalaneuvoksen Sastamalan tehdas sijaitsee Lummajan maalaiskylässä. Sieltä yrityksen perustaja Veijo Hukkanen osti kotitilansa 20-vuotiaana isältään ja siskoltaan. Hän kaavaili sikataloutta päätuotantosuunnaksi, ja broilerin kasvatustakin hänelle tarjottiin.
Mutta kaikki muuttui, kun Hukkanen meni armeijasta päästyään Ulpu-morsiamensa isän luokse Laviaan kala-alaa oppimaan.
Appiukko Kauno Paju oli Karjalasta Terijoelta Satakuntaan muuttanut kalastaja, jonka kanssa Hukkanen aikoi ensin rakentaa tuotantolaitoksen Poriin.
Kotitila ja siellä käytettävissä olleet rakennukset painoivat kuitenkin Hukkasen vaakakupissa, ja savustamo rakennettiin kotimaisemiin.
Vaikka Hukkasen perhe on nykyään vahvasti kiinni kalabisneksessä, maanviljelyäkään ei ole hylätty. Suvun pellot ovat edelleen kalatehtaan vieressä ja omista metsistä on hakattu monena vuonna energiapuuta tehtaan hakekeskukseen. Pelloilla kasvaa viljaa.
"Kolmestaan kilpaillaan, kuka ehtii ensin kevään ja syksyn peltotöihin", Veijo Hukkanen viittaa poikiinsa Toniin ja Wiliin.
KALANEUVOS OY
Tärkeimmät tuotteet: kalajalosteet
Kotipaikka: Sastamala
Perustamisvuosi: 1975
Työllistää: 120
Keskeiset omistajat: Veijo Hukkanen ja Toni Hukkanen
Liikevaihto: 75 miljoonaa euroa (2017)
Liikevoitto: 4 miljoonaa euroa (2017)
Tulos: 3,3 miljoonaa euroa (ennen veroja, 2017)
NORDIC FISH OY
Tärkeimmät tuotteet: kasvatettu kirjolohi
Kotipaikka: Sastamala
Perustamisvuosi: 2015
Työllistää: 100
Keskeiset omistajat: Kalaneuvos Oy ja Hukkasen perheen jäsenet
Liikevaihto: 52 miljoonaa euroa (2017)
Liikevoitto: 19 miljoonaa euroa (2017)
Tulos ennen veroja: 17,4 miljoonaa euroa (2017)
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
