"Jalostuksen merkitys on aivan keskeinen" – Olutliitto myönsi Hyvän Tuomaan tunnustuksen ohranjalostajalle Reino Aikasalolle
Uransa ohranjalostuksen parissa tehnyt agronomi sai tunnustusta suomalaisen olutkulttuurin hyväksi tekemästään työstä.
Ohranjalostaja Reino Aikasalo sai ansaitsemaansa tunnustusta Olutliiton tämän vuoden Hyvän Tuomaan valinnassa. Kuva: Jaana KankaanpääOlutliitto ry palkitsee ohranjalostajan, agronomin Reino Aikasalon vuoden 2020 Hyvänä Tuomaana. Aikasalo on toiminut yli 30 vuotta Panimolaboratorion alaisessa Ohrakomiteassa, joka hyväksyy viralliset mallasohrat. Hyvä Tuomas on tunnustus, jonka liitto antaa olutkulttuurin eteen ansiokkaasti työskennelleille ihmisille.
Vuonna 1952 Hollolassa syntynyt Aikasalo valmistui agronomiksi vuonna 1980. Hän aloitti uransa Hankkijan kasvinjalostuslaitoksella vuonna 1976. Aikasalo on vastannut sekä kaksitahoisen että monitahoisen ohran jalostuksesta eri käyttötarkoituksiin.
Valinnan ovat tehneet aiempien vuosien Hyvät Tuomaat. Heitä edustava Pentti Salmi kertoo Aikasalon valinnan johtuvan hänen työstään hyvä oluen eteen.
"Hyvän oluen ehdottomana edellytyksenä ovat hyvät ja korkealaatuiset raaka-aineet. Tätä kautta ohran jalostuksen merkitys on aivan keskeinen ja vaikkakin vähemmin tunnettu alue pitkässä ketjussa alkutuotannosta oluen käyttäjälle."
Valintatilaisuudessa vuodesta 1994 mukana ollut toimittaja Sakari Nupponen lisää, että vuosi 2020 oli ensimmäinen kerta, kun tilaisuudessa keskusteltiin ilmastonmuutoksesta.
Aikasalo onkin ottanut työssään kantaa siihen, miten muuttuva ilmasto vaikuttaa ohran kasvumahdollisuuksiin.
"Ilmastonmuutos vaatii sekä kasveilta että niiden viljelyltä sopeutumista entistä vaihtelevampiin oloihin. Ilmastonmuutoksen myötä olosuhteet muuttuvat kasvitaudeille entistä edullisimmiksi ja nykyisistä taudeista kehittyy yhä aggressiivisempia muotoja. Uusia kasvitauteja ilmaantuu Suomen pelloille eteläisemmistä maista", Aikasalo muotoilee.
Hänen mielestään kasvinjalostajan on tärkeää tuottaa lajikkeita, jotka sopeutuvat vaihteleviin lämpö- ja kosteusoloihin ja tuottamaan täyttä satoa Suomen lyhyessä kesässä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

