Pensasmustikat ja herukat odottavat poimijoita
Pensasmarjojen satokausi on parhaimmillaan, muistuttaa Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liitto.
Pensasmustikka ei värjää sormia ja suuta siniseksi toisin kuin metsämustikka. Kuva: Markku VuorikariHerukat ja pensasmustikat alkavat olla kypsiä kerättäviksi. Puutarhavadelmien satoa on saatu kerätä jo jonkun aikaa.
Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liitto kannustaa ostamaan kotiin mustaherukoita heti tilaisuuden tullen, sillä sato on jäämässä pieneksi. Sen sijaan pensasmustikka näyttäisi marjovan hyvin.
Käsin poimittuja herukoita ja karviaisia on ollut toreilla ja myyntipöydillä elokuun alusta lähtien. Herukoiden koneellinen poiminta on alkanut aikaisimmilla paikoilla, mutta elokuun kaksi viimeistä viikkoa ovat herukoiden pääsatoaikaa. Viimeisiä herukoita korjataan vasta syyskuun puolella.
Aikaisimpia pensasmustikka lajikkeita on jo poimittu ja satokauden arvioidaan jatkuvan pitkälle syyskuuhun.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
