Valkohäntäpeuroja saalistettiin 22 135
Tammikuun lopussa päättyneen peurajahtikauden saalis oli 22 135 valkohäntäpeuraa, Suomen riistakeskus kertoo.
Kaatomäärä on suunnilleen yhtä suuri kuin vuotta aiemmin, vaikka pyyntilupia oli noin 13 prosenttia vähemmän. Lupien käyttöaste oli edellisvuotta korkeampi.
Kaadetuista valkohäntäpeuroista vasoja oli noin 58 prosenttia. Aikuisista saaliseläimistä uroksia oli 59 prosenttia.
Laskuvaiheen jälkeen valkohäntäpeurakanta näyttää kääntyneen nousuun. Viime kauden saalismäärä on kuitenkin selvästi pienempi kuin vuosien 2008–2011. Noina huippuvuosina kaadettiin yli 25 000 eläintä vuodessa. Tarkoitus oli vähentää peurakolareita.
Valkohäntäpeuran esiintymisen ydinalue on lounaisessa Suomessa. Varsinais-Suomen, Uudenmaan, Satakunnan, Etelä-Hämeen ja Pohjois-Hämeen alueilta ammutaan noin 97 prosenttia peurasaaliista.
Kuusipeuroja ammuttiin 75. Määrä on sama kuin edellisenä vuotena.
Kuusipeurasaalis on pienentynyt lähes puoleen aikaisemmista vuosista.
Yli puolet kuusipeuroista saatiin Uudeltamaalta, loput Satakunnasta ja Varsinais-Suomesta.
Metsäpeurasaalis oli 38 yksilöä. Metsäpeuran lupia oli vain Pohjanmaalla ja Keski-Suomessa.
Suomen riistakeskuksen mukaan metsäpeuran pyyntilupia myönnettiin vain peltovahinkojen vähentämiseksi.
Peurojen pyyntiaika alkoi syyskuun viimeisenä lauantaina.
Pyyntilupia oli valkohäntäpeuroille 21 700, kuusipeuroille 186 ja metsäpeuroille 35. Yhdellä pyyntiluvalla saa kaataa joko aikuisen peuran tai kaksi vasaa.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
