Frazier Boko on Hakkaraisen piilokärki
Marko Hakkarainen tuo Joensuun T76-kierrokselle kolme valmennettavaansa. Koko kolmikko on hyvässä kunnossa, mutta voiton suhteen ykkössauma on Frazier Boko.
Frazier Bokon (T76-3) viime startti jäi tuloksellisesti vaisuksi sen taivuttua keulapaikalta taustalle. Valmentaja uskoo löytäneensä myös syyn ennakoitua vaisumpaan suoritukseen.
"Luulen, että se vaan kangistui lihaksistostaan", Hakkarainen olettaa. "Ilma oli siinä vaiheessa raveja jo aika kylmä, ja kun tämä jäi kovan avauksen jälkeen vähän painamaan, mielestäni se vaan kangistui. Hevonen palautui normaalisti ja on ollut sen jälkeen treeneissä normaali, joten sen startin saa mielestäni unohtaa."
Frazier Boko on valmentajansa mukaan tauluaan parempi hevonen.
"Se ruunattiin talvella ja hevonen on parantunut sen jälkeen paljon. Sen toinen kives varmaan painoi jonnekin, kun se ravasi aikaisemmin vinossa ja oli viime vuonna haluton menemään, vaikka meni parhaimmillaan täyden matkan kuolemanpaikalta kolmeatoista. Ruunauksen jälkeen se on piristynyt selvästi."
Viimeksi hevonen oli jopa liian pirteä, ja nyt Hakkarainen tekee sille varustemuutoksen.
"Frazier Bokolla on aina ollut kokolaput, mutta nyt laitan sille käännettävät laput. Paikka ykkösradalla on hyvä, ja tuosta saa automaattisesti hyvän juoksun. Hannu ajaa miten parhaaksi näkee, mutta voisin kuvitella että nyt luvassa olisi vähän kiltimpi reissu kuin viimeksi. Frazier Boko ei häpeä tässä porukassa hevosena, enkä unohtaisi sitä peleistä."
Maratonmatkalle Hakkarainen lähettää Aslan L.C.:n ja Lago Negron. Kaksikosta matka suosii etenkin Aslan L.C.:tä.
"Sillehän kolme kilometriä on vielä pikamatka", Hakkarainen naurahtaa. "Sillekin tehdään vähän varustemuutoksia, kun se on ollut niin toisohjainen ja kurveissa huonosti ajettavissa."
"Joensuussakin on aika tiukat kurvit, mutta toisaalta loppusuorakin on pitkä, ja siinä ehtii kyllä saada vauhdin päälle. Jos se on ajetavissa, sen voi kyllä antaa polkea."
Lago Negro debytoi 3100 metrillä, mutta ainakin puolta kierrosta lyhyemmissä kisoissa ruuna on pärjännyt hyvin.
"Se on ollut oikeastaan tosi hyvä kaikkiin meiltä juoksemiinsa startteihin", valmentaja kiittelee. "En usko että matka haittaa tätäkään, ja odotan molempia puolivälin paremmalle puolelle. Vastassa on kovia hevosia, ja juoksunkulut ratkaisevat paljon, myös meidän hevosten järjestyksen."
Hakkaraisen neljäs toivo on ennen T76-lähtöjä juokseva Take Me With You.
"Se on kehittyvä aloittelija, mutta vastassa on tosi kovia hevosia", Hakkarainen arvioi. "Take Me With You tuli startteihin suoraan metsästä ilman ratahiittejä, ja varmasti se parantaa selvästi kisojen myötä. Alkumatkasta se on vielä vähän epävarma."
Vieremäläisvalmentaja on uskonut viime aikoina ohjat usein Hannu Torviselle, joka ajaa Joensuussakin kolmea Hakkaraisen valmennettavaa. Isäntä itse ajaa vain Lago Negroa Hannu Torvisen ollessa samassa lähdössä Aslan L.C.:n rattailla.
"Kilvanajamisesta on mennyt hauskuus", Hakkarainen perustelee. "Touhu on sellaista, että kytätään vaan koska saataisiin antaa sakkoja ja ajokieltoja, ja joka paikassa tahtoo olla eri säännöt. Homma ei ole enää yhtä kivaa kuin aikaisemmin. Hannu on sitäpaitsi ajanut meidän hevosilla oikein hyvin, ja piristäähän kuskin vaihtuminen hevosia muutenkin."
Kaikkiaan Hakkarainen on ollut tallinsa viime vireeseen tyytyväinen.
"Viimeiset puoli vuotta on mennyt oikein mukavasti. Viime talvena hevoset sairastelivat pitkään, ja siinä meni puoli vuotta, mutta nyt on pärjätty kivasti. Tallissa ei ole mitään varsinaisia tähtihevosia, mutta asiallisia kilpahevosia kuitenkin."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

