
Ratamestari Mikko Lilleberg Mikkelin maanantain olosuhteista: ”Parhaamme yritetään”
Säätilan radikaali vaihtuminen aiheuttaa haasteita Mikkelissä. Mikko Lillebergin mukaan radan kunnostamiseen on varauduttu lisähenkilöstöllä kalustolla.Maanantai-iltana ravattavien Mikkelin kauden päätösravien olosuhteet ovat haastavat. Viime viikonlopulla Mikkeliin satoi lähes 20 senttiä lunta, mutta sunnuntain ja maanantain välisenä yönä lämpotila kääntyi plussan puolelle. Maanantaina lämpöasteita oli alkuiltapäivästä viisi astetta. Iltapäiväksi ja illaksi on ennusteen mukaan luvattu melko runsaita vesisateita. Mikkelin vakituisen ratamestarin Seppo Romon sijaisena toimiva Mikko Lilleberg toivoo kaviouran kestävän ravien läpi.
”Ajoimme iltapäivällä lumipolanteen pois, ja puoli neljän aikaan aloimme ajaa kuivaa materiaalia radan pintaan”, Mikko Lilleberg raportoi.
Kuopion ratamestarina päätyönään toimiva Lilleberg ei uskaltanut vielä arvioida millaisiksi illan rataolosuhteen menevät.
”Onhan rata kova vielä alta, ja toiveissa olisi että pohja pitäisi loppuun asti. Sen näkee vasta illan alkaessa, mutta valitettavasti illaksi ja yöksi ei ole luvattu pakkasasteita.”
Ruotsissa maanantain lounasravit Färjestadista peruttiin kelirikon johdosta. Lillebergin mukaan alkuviikon Suomen ravipäivät aiheuttavat paljon päänvaivaa niin Mikkelissä maanantaina kuin varmasti tiistaina Teivossakin.
”Nämä ovat pahimmat mahdolliset säänvaihtelut. Olemme toki varautuneet Mikkelissä sekä ylimääräisillä kone- että henkilöstöresursseilla. Parhaamme yritetään, että ravit saataisiin vietyä läpi kunnialla.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






