
D.D.'s Hitman kehui itse itsensä
VERMO. D.D.'s Hitmanin voitto Finlandia-Ajossa lunasti odotukset, jotka omistaja Reima Kuislan on jenkkiinsä asettanut.
D.D.'s Hitmanin rakettikiri nosti oriin Finlandia-Ajon sankariksi, Elitloppet-hevoseksi ja sellaisena jopa varsin varteenotettavaksi. D.D.'s Hitmanilla ei tarvitse lähteä kisaan pelkästä osallistumisen riemusta.
"Minusta se kuuluu yhdeksi kisan ennakkosuosikeista", omistaja Reima Kuisla arvioi. "Nyt esitys oli oikeasti kova. Olen itse aina uskonut, että se on Elitloppet-tason hevonen, mutta eihän sitä moni muu ole uskonut. Nyt kaikki varmasti uskovat, kun hevonen kehui itse itsensä."
Juoksunkulku meni takahevosten kannalta suotuisasti, kun alku ajettiin tosi lujaa, mutta D.D.'s Hitmanin kirissäkin oli todella ruutia. Suursuosikki Propulsion tuli sen perässä, mutta ei pystynyt lopulta haastamaan tosissaan.
"Juoksu meni kuten toivoin", Kuisla painotti. "Kova matkavauhti suosi tätä, sillä Hitmanilla on kova kapasiteetti ja huima pää. 400 metriä ennen maalia ajattelin, että ihme on, jos se ei voita kisaa. Propulsion oli vielä kaukana, eikä noissa vauhdeissa tulla sellaisia välimatkoja ihan helposti."
Kuisla osti D.D.'s Hitmanin yksivuotiaana huutokaupasta 20 000 dollarilla. Hän on hankkinut paljon valmiita huippuhevosia isolla rahalla, mutta D.D.'s Hitmanin kohdalla kyse oli siis edullisemmasta hankinnasta.
"Se näytti minusta juoksijalta, ja kyllähän sellainen käsitys yleensä johonkin perustuu. Hienolta tuntuu, kun nyt onnistuttiin, kun matkan varrella on kuitenkin ollut erilaisia vaikeuksia."
D.D.'s Hitman oli USA:ssa ensin Liisa Vatasell a, sitten Åke Svanstedtilla ja lopulta hetken Ron Burkella. Oriilla oli Pohjois-Amerikassa hetkensä, mutta sen suoritukset vaihtelivat paljon.
"Se oli hyvä suunnilleen kerran viidestä", Kuisla arvioi. "Esimerkiksi Hambletonian-päivänä se oli hyvä, ja voitti kakkoskisan ylivoimaisesti. Laitoin hevosen siihen ihan omaa tyhmyyttäni, ja pääkisassa se olisi sinä päivänä ollut 99-prosenttisella varmuudella kolmas. Jos niin olisi, hevosen arvostus olisi tietysti ihan eri tasolla."
Kuisla siirsi D.D.'s Hitmanin lopulta Eurooppaan ja Petri Puron valmennukseen Ruotsiin.
"Sitten ongelmat rupesivat selviämään. Ensin leikattiin kurkku ja viime kauden jälkeen polven jännekanavat. Nyt näyttäisi, että ollaan aika hyvällä tiellä."
Kuisla kehuu yhteistyötä Puron ja eläinlääkäri Meri Rantakallion kesken.
"Tämä on tiimityötä. En minä ala neuvoa Petriä valmentamisessa, sillä hän on Euroopan parhaita treenareita, mutta saatan antaa näkemykseni johonkin vaivaan tai vastaavaan. Jos treenarilla on järkeä päässä, hän saattaa noteeratakin ajatuksiani", Kuisla nauroi.
"Petri on hyvin tarkka hevosen lukemisessa. Hän ymmärtää treenitehojen päälle, ja osaa kehittää hevosta. Hyväksi hevoseksi tietysti synnytään, mutta valmentajan tehtävä on löytää maksimipanos, mikä hevosessa on sisällä. Siinä Petri on huippuluokkaa."
D.D.'s Hitmanin toimivaan tiimiin tuli sunnuntaina yllättävä muutos, kun sen kauden aiemmat startit ajanut Johnny Takter joutui jäämään sivuun selkäongelman vuoksi. Ohjat otti Ruotsin liigakärki Ulf Ohlsson, joka teki rattailla moitteetonta työtä.
"Tämä ei ole kaikkein helpoin hevonen, mutta se näytti sopivan hyvin Ohlssonille", Kuisla summasi. "En ole suunnitellut kuskiasian jatkoa, mutta yleensähän se menee niin, että voittanutta valjakkoa ei kannata rikkoa."
Seinäjokelaisen Kuislan hevoset ovat voittaneet rutkasti suurkilpailuja sekä Suomessa että maailmalla. Finlandia-Ajon voiton hän nostaa saavutuksena korkealle.
"Ei voi sanoa että se olisi suurin voitto, mutta siellä viiden kärjessä", hän makusteli. "Ollaan oltu yrittämässä varmaan yli kymmenen kertaa, ja nyt tuli ensimmäinen voitto. Finlandia-Ajossa on isot palkinnot ja lisäksi se on Suomen suurin kansainvälinen klassikkokilpailu. Tietysti sen voittaminen on tosi hieno homma."
Kiinteistöbisneksessä voimakkaasti vaikuttava Kuisla on myös opiskelija, ja opiskelukiireet pitivät hänet poissa Vermon kansainvälisistä raveista.
"Eiköhän tämän kunniaksi oteta illalla Hotelli Sorsanpesässä pari lasia Pepsi Maxia", Kuisla hahmotteli tulevia juhlia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


