Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • ”Keulaan päästessään sen pitäisi taistella voitosta”

    St Michel -lauantain T75-kierros päättyy Suurmestaruuteen. Ravikuningas V.G. Voitto on kisan suuri suosikki. Rivin idea löytyy tammalähdöstä.
    Marier Mili kuvattuna Lahdessa Olli Koivunen rattaillaan. Mikkelissä tamman ohjat saa Ari Moilanen.
    Marier Mili kuvattuna Lahdessa Olli Koivunen rattaillaan. Mikkelissä tamman ohjat saa Ari Moilanen. Kuva: Terhi Piispa-Helisten

    Viime vuonna V.G. Voitto runttasi Suurmestaruudessa niukkaan voittoon suomenhevosten absoluuttisella SE-tuloksella 18,2a. Tuolloin ori lähti liikkeelle takarivistä ja joutui aloittamaan kirinsä jo takasuoralla.

    Lauantaina suuri suosikki pääsee liikkeelle hyvältä paikalta eturivistä. Jopa ruotsalaisen Järvsöfaksin 20 vuotta vanha kylmäveristen maailmanennätystulos 17,9a on T75-pelin päätöskohteessa vaarassa.

    Tammatähdessä eli neljännessä kohteessa Marier Mili nousee lähdön ideaksi. Voitot ovat kiertäneet parin viime vuoden aikana, mutta hevosella on ajettu todella kovia lähtöjä.

    Suur-Hollolan B-finaalissa edelle jäi vain Corazon Combo. Viime startin voi valmentajan mukaan unohtaa.

    ”Marier Mili ei ole koskaan tykännyt juosta toisten takana. Se on ylivoimaisesti paras keulasta ja sinne lauantaina yritetään ihan tosissaan”, valmentaja Christa Packalén linjaa.

    ”Tamma juoksee ilman kenkiä, jenkkikärryillä ja ensimmäistä kertaa sille laitetaan kuppilaput. Keulaan päästessään sen pitäisi taistella voitosta.”

    Tallin toinen hevonen Speedy Scion vakuutti viimeksi keulasta, mutta Mikkeliin lähdetään maltillisin odotuksin. Packalénin mukaan Speedy Scionilta oli tarkoitus ottaa ensimmäistä kertaa sen uralla kaikki kengät pois, mutta surkea arpaonni muutti suunnitelmat ja varustemuutos saa odottaa parempia lähtöasetelmia.

    Viidennessä kohteessa Niko Huuskolan valmentama Shaqir kuuluu kaikille lapuille. Keulasta ruuna olisi viime esitysten perusteella lähellä voittoa.

    Shaqir on todellinen kanuuna-avaaja. Valmentajan mukaan ohjastaja Tommi Kylliäinen ei viimeksi Kuopiossa edes satsannut lähtöön, mutta siitä huolimatta Shaqir lennähti helposti johtopaikalle.

    ”Viime startin jälkeen ruunaa vähän huollettiin ja nyt se tuntuu treeneissä oikein hyvältä. Ilman etukenkiä ja jenkkikärryillä jatketaan”, Niko Huuskola kertoo.

    Ensimmäisen kohteen Birger on hienossa kunnossa ja saanee hyvän juoksun lähellä kärkeä.

    Toisen kohteen Jollywood oli keulasta pysäyttämätön Killerillä. Kuopiossa Veli-Pekka Toivanen ajoi rohkeasti kärjen kupeelta ja 11-vauhtinen kolmas puolikas huomioiden Jollywood kesti ihailtavasti neljänneksi.

    Kolmannessa kohteessa paljon ratkeaa heti kiihdytyksessä. Tuurin Tuli arvottiin eturivin uloimmalle paikalle, mutta sekään ei välttämättä haittaa rivakkaa lähtijää. Aika-Vastus voi takarivistäkin päästä hyviin asemiin, eikä otteitaan kovasti petrannutta ruunaa kannata unohtaa peleistä.

    Viikon varma – T75-7: 4 V.G.Voitto

    Ravilla hallitseva ravikuningas on pysäyttämätön.

    Viikon väistö – Toto75-1: 5 Alpertto

    Upeassa kunnossa kilpaileva ori antaa alussa liikaa tasoitusta nopeimmille.

    Viikon idea – Toto75-3: 8 Tuurin Tuli

    Todellinen starttiraketti päässee ulkoakin hyviin asemiin.

    Toto75-vihjeet

    Lähtö 1: 4,3,7,1 (9,5)

    Lähtö 2: 1,2,4,9,7 (5,6)

    Lähtö 3: 5,8,2,7,10 (11,9)

    Lähtö 4: 3 Marier Mili (4,5)

    Lähtö 5: 2,5,6 (1,3)

    Lähtö 6: 4,1,7 (2,8)

    Lähtö 7: 4 V.G.Voitto (2,3)

    900 riviä x 0,05 euroa = 45,00 euroa