Reijo Borgström toivoo uudistuksia Kohti Kuninkuusraveja -pistejärjestelmään
Borgströmin mukaan B. Riitu kuuluu näytöiltään tämän vuoden kuningatarkilpailuun.
Reijo Borgström voitti Vekellä ravikuninkuuden Lahdessa 1987. B. Helmiinalla Borgström juhli kuningatarkilpailun voittoa Forssassa 2006 ja Kouvolassa 2007. Kuva: Ville Toivonen16 kertaa kuninkuusravien pääkilpailuun osallistunut hevosmies Reijo Borgström uhkaa jäädä toista vuotta peräkkäin ensimmäiselle varasijalle kuningatarvalinnoissa.
Borgströmien kasvattama ja Reijon valmentama B. Riitu oli viime vuoden Seinäjoen kuningatarkilpailun ensimmäinen varahevonen. Forssan kuningatarkilpailun valinnat tehdään keskiviikkona, ja mukaan ilmoitetuista tammoista reilut 70 000 euroa urallaan tienannut B. Riitu on käytössä olevan uuden pisteytyksen mukaan jälleen ensimmäisellä varasijalla.
Päivä ennen lopullisten valintojen tekoa oli Borgströmillä selkeä näkemys Forssan kuningatarkilpailusta.
”Olemme toivottavasti mukana pääkilpailussa, mutta varahevosen asema on hieman turhauttava.”
Borgström korostaa kuitenkin, ettei kuningatarkilpailuun osallistuminen ole hänelle elämän ja kuoleman kysymys.
”Mielestäni B. Riitun kuuluu olla tämän vuoden näytöillään mukana kisassa. Kuninkuusravit on kuitenkin kauden ja uran päätähtäin. Olemme vuosien saatossa olleet 16 kertaa mukana pääkilpailussa kuudella eri hevosella ja saaneet kolme titteliä mukaamme, mistä olemme kiitollisia.”
B. Riitu oli tänä vuonna ensimmäistä kertaa käyttöön otetussa Kohti Kuninkuuraveja -pisterankingissa sijalla 14. Edellä ollutta Lumi-Oosaa ei kuitenkaan ilmoitettu kuningatarkilpailuun.
Sääntöjen mukaan 10 eniten pisteitä kerännyttä hevosta valitaan automaattisesti pääkisaan. Kahdelle viimeiselle paikalle päätoimikunnan on mahdollista nostaa mukaan pisteissä alempana olevia hevosia. Varjonova ja Liisan Tulilintu ovat sijoilla 11 ja 12.
Borgström on tyytyväinen yleisellä tasolla uuteen pistejärjestelmään. Aiempi valintamenettely tarjosi mahdollisuuden hänen sanojensa mukaan aluepoliittiseen peliin valintoja tehdessä.
Borgström kaipaisi kuitenkin ensi vuodeksi hienosäätöä järjestelmään. Parannuksina hän ehdottaa vähemmän KK-lähtöjä ja sitä, että kaikki pisteitä kerryttävät lähdöt olisivat suomenhevosille rajattuja sekä ajettaisiin vain ryhmälähtöinä.
”Keväällä pistelähtöinä oli usein tasoitusajoja. Ei ole helppo menestyä 40 tai 60 metrin takamatkalta. Lisäksi kylmäveriset KK-pisteitä kerryttävissä lähdöissä tuntuu kummalliselle.”
Vaikka B. Riitu jäisi toistamiseen ensimmäisenä hevosena kuningatarkilpailun ulkopuolelle, ei joulukuussa 82 vuotta täyttävä Borgström ole lopettelemassa raviurheilua. Ensi vuonna 13-vuotiaaksi kääntyvällä B. Riitulla on tarkoitus jatkaa kilpailemista ensi kaudellakin.
”Jos meno ei jostakin syystä maittaisi, mietitään sitten astuttamista. Lisäksi meillä on useampi nuori hevonen työn alla.”
Juttua päivitetty 19.7. kello 16.46: Otsikkoa korjattu.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



