
Evartille paikka Elitkampeniin - osallistuminen epävarmaa
Evartti kävi lauantaina eläinlääkärissä. Lopullinen päätös Elitkampenista tehdään lähipäivinä.Reilun kahden viikon päästä Elitloppet-sunnuntaina ajettavan Elitkampenin lähtölista alkaa muodostumaan. Antti Ojanperän Stallone lunasti paikan Elitkampeniin Erkon Pokaalin voitolla. Sitä ennen Jan-Olov Perssonin B.W.Sture sai Elitkampen paikan voittaessaan Bollnäsin Elitsprintin huhtikuun lopulla.
Solvalla julkisti myöhään perjantai-iltana kolme kutsua Elitkampeniin. Suomesta kutsun sai Antti Ojanperän Evartti, joka sijoittui viime vuonna toiseksi Elitkampenissa ja sitä edellisenä vuonna voitti kisan.
Viime vuoden Elitkampen-voittaja Öystein Tjomslandin Tangen Bork edustaa Norjaa. Ruotsista kutsun sai Jan-Olov Perssonin Oppgårdsdrängen.
Evartti on voittanut kuluvan kauden neljästä startistaan kaksi. Hienosti alkanut kausi sai kuitenkin tummempia sävyjä Forssan perjantai-illan T75-kierroksella. Evartti taipui johtopaikalta lopussa taustalle. Kolminkertainen ravikuningas kävi eläinlääkärintarkastuksessa lauantaina kilpailun jälkeisenä päivänä. Antti Ojanperän mukaan oriista otettiin myös verikokeita.
”Eilinen esitys ei ollut missään nimessä sellainen, mitä olisi toivonut Elitkampenin alle. Ori oli startin jälkeen kuin ei olisi startannut. Eläinlääkärin tutkimuksissa ei tänään löytynyt mitään vaisuutta selittävää tekijää. Ensimmäisissä verikokeiden tuloksissakaan ei löytynyt poikkeavuuksia. Elimistö ei vaan toiminut eilen kunnolla. Oliko sitten kylmäkeli, vai olisiko pitänyt lämmittää eri tavalla. En ollut itse eilen Forssassa lainkaan”, Antti Ojanperä analysoi Evartin tilannetta lauantai-iltapäivänä.
Antti Ojanperälle kahden valmennettavan saaminen mukaan miljoonan kruunun ykköspalkinnolla ajettavaan lähtöön olisi tunnetasolla iso asia. Hän painottaa kuitenkin, että Evartin osallistuminen on hyvin epävarmaa.
”Oriista otetaan lisää verikokeita, ja katsotaan kaikessa rauhassa alkuviikon aikana miltä hevonen vaikuttaa. Ei meillä ole mitään paineita Elitkampenin suhteen Evartin kanssa. Sinne lähdetään, jos kaikki on Evartilla varmasti kunnossa.”
Stallonen osalta asiat vaikuttavat olevan sen sijaan erinomaisesti.
”Stallone tuntuu tällä hetkellä paremmalle kuin ennen Erkon Pokaalia. Sillä ajetaan vielä Kuopiossa ensi perjantaina. Toki meillä pitää olla onnea myös lähtörata-arvonnassakin.”
Santtu Raitala ja Antti Ojanperä juhlimassa Stallonen Erkon Pokaalin voittoa Finlandia-sunnuntaina. Kuva: Terhi Piispa-HelistenSanttu Raitala on ohjastanut Evartin ja Stallonen tämän vuoden startit. Antti Ojanperän mukaan Jorma Kontio ajaa jompaa kumpaa tallin hevosista Santtu Raitalan lisäksi, mikäli kumpikin on mukana Elitkampenissa.
”Sitä kumpi ajaa kumpaa, ei ole vielä päätetty. Mutta olen varannut Jompen jo kuskiksi meille Elitkampeniin.”
Finlandia-ajossa neljänneksi sijoittunut Ojanperän valmentaman Combat Fighterin seuraavaa starttia ei ole vielä päätetty.
”Hevonen on ottanut startin oikein hyvin. Se ei tee harjoituksissa täyttä totta, ja vaatii kovempia startteja ollakseen parhaimmillaan. Vermon startti aukaisi selkeästi paikkoja. Seuraavaa starttia ei ole vielä lopullisesti lyöty lukkoon.”
Elitkampen osallistujat
1. B.W.Sture, Ruotsi
2. Stallone, Suomi
3. Evartti, Suomi
4. Oppgårdsdrängen, Ruotsi
5. Tangen Bork, Norja
Kilpailuun otetaan 10 valjakkoa. Norjasta, Ruotsista ja Suomesta kutsutaan vielä toiset hevoset kilpailuun mukaan. Kaksi viimeistä paikkaa täytetään karsintapisteiden avulla. Lähtöradat arvotaan sunnuntaina toukokuun 18. päivä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






