Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Suur-Hollolan pakka on edelleen auki – välierät voitettiin keulasta, mutta onko finaali kiritykki Atupemin?

    Keulavoittajat keräsivät suurimman huomion Suur-Hollola-Ajon välierissä, mutta myös niiden takana tapahtui paljon. Yksi säväyttäjistä oli Atupem, joka kiri tukalista asemista tulisesti kolmanneksi.
    Siitokseenkin käytetty Atupem on herrasmiesraviurheilija.
    Siitokseenkin käytetty Atupem on herrasmiesraviurheilija. Kuva: Ville Toivonen

    Pitkään sivussa kilparadoilta olleen Atupemin paluu on ollut yksi tämän vuoden iloisista raviuutisista. Vuonna 2019 Seinäjoki Racen voittanut ori kilpaili kaudella 2020 vain kerran ja oli sen jälkeen yli kaksi vuotta poissa kilparadoilta. Huhtikuussa Atupem läpäisi koelähdön ja ehti juosta vain yhden tavallisten ravien voiton ennen Suur-Hollolan alkueriä.

    Omassa alkuerässään Atupem hallitsi helposti, ja viimeistään välierässään se osoitti palanneensa huipputasolle. Kymppiradalta startannut Atupem juoksi porukan perällä ja oli tukalissa asemissa, kun Radetzky oli saanut vetää keulassa mieleistään vauhtia.

    Viimeisellä takasuoralla Iikka Nurmonen passitti Atupemin An-Dorran perään kolmannelle radalle. Varsinaista vetoapua An-Dorra ei kuitenkaan tarjonnut, vaan Atupem joutui loppukaarteen lopussa lähtemään omaan rynnistykseensä kaukaa kärjestä.

    Rakettikiri kuitenkin kantoi kolmanneksi. Viimeiset 700 metriä Atupem tuli ulkoratoja pitkin 1.09,2-vauhtia.

    ”Kolmonen oli maksimisijoitus tuolla juoksunkululla”, Iikka Nurmonen kuvaili heti lähdön jälkeen. ”Matkalla mentiin hiljaa, eikä kirissä ollut tarpeeksi vetäviä selkiä, että oltaisiin voitu olla korkeammalla. Atupem tuli loppuun asti lujaa ja oli oikein hyvä.”

    Iikka Nurmonen sai Atupemin ohjat, kun sen vakiokuski Santtu Raitala oli lauantaina E3-finaaleissa Ruotsissa. Nurmonen oli ajanut Atupemiä viimeksi vuonna 2017, ja jatkaa oriin ohjissa myös finaalisssa. Siihen Atupem starttaa radalta kuusi.

    Ratavalintatilaisuudessa Iikka Nurmoselta kysyttiin Atupemin asetelmasta finaalia ajatellen.

    ”Täysi mahdollisuus”, Nurmonen kiteytti ajatuksensa.

    Atupem valmistautui lauantain välieräänsä Jokimaan viileimpiin kuuluvassa katosrivistössä.
    Atupem valmistautui lauantain välieräänsä Jokimaan viileimpiin kuuluvassa katosrivistössä. Kuva: Ville Toivonen

    Atupemin omistaja, kasvattaja ja valmentaja on Suomen tunnetuimpiin hevoseläinlääkäreihin kuuluva Antero Tupamäki. 72-vuotias Tupamäki oli hevosensa suoritukseen syystäkin tyytyväinen.

    ”Kai se kahdeksaa tuli viimeiset 500 metriä, ja siitä ison osan neljättä rataa”, Tupamäki analysoi. ”Vähän turhan paineissaan se näytti olevan matkalla, kun vauhti oli hiljaista. Hyvältä hevonen kuitenkin näytti.”

    Kahden päivän kisarupeaman selvittämiseen Tupamäellä ei kertomansa mukaan ole erityisosaamista.

    ”Nestettä pitää saada niin paljon kuin hevonen vaan juo. Ei siihen mitään sen erityisempiä konsteja ole”, hän kertoi. ”Atupem on onneksi hyvä juomaan, sillä ei ole ongelmia sen suhteen.”

    Atupemin pitkä tauko johtui jalkaongelmista. Tupamäki on aikaisemmin sanonut huokaisevansa helpotuksesta vasta sitten, kun Atupem on juossut viisi starttia ilman murheita. Tausta näkyi myös suunnitelmissa lauantain startin jälkeen.

    ”Mennään kotiin ja syötellään ja juotellaan hevonen. Aamulla käyn seitsemän aikaan ajamassa sillä ja jos se ei ole hyvä, jätän sen aamulla finaalista pois”, Tupamäki kertoi. ”Aika luottavainen olen, että se on aamullakin hyvä, kun se ei startin jälkeen aristanut yhtään.”

    Antero Tupamäki jättää finaalin taktiset kuviot Iikka Nurmosen ratkottaviksi.
    Antero Tupamäki jättää finaalin taktiset kuviot Iikka Nurmosen ratkottaviksi. Kuva: Ville Toivonen

    Sunnuntaiaamupäivänä Tupamäki vahvisti Atupemin olevan tulossa finaalin viivalle.

    ”Kaikki tuntuu olevan ok, joten tulossa ollaan”, Tupamäki kertoi.

    Kokenut raviurheilija ei halunnut asettaa liian suuria odotuksia Atupemin ylle.

    ”Takana on kahden vuoden tauko, eikä pidä toivoa mahdottomia”, Antero Tupamäki korosti. ”Eilen haastattelussa kysyttiin, kuinka kaukana Atupem on siitä parhaiden päiviensä kunnosta, ja sanoin, että ehkä sekunnin tai puolentoista päässä per kilometri. Eilisen perusteella se voisi pitää paikkaansa, mutta sitä on mahdoton tietää, mitä se tänään tekee. Se voi olla parempi tai se voi olla huonompi kuin eilen.”

    Antero Tupamäen mukaan hän ei jännitä päivän kilpailua.

    ”Jos hevonen olisi suosikki, niin sitten jännittäisin”, hän totesi. ”Nyt Atupemiä varmaan ennakoidaan puolivälin paikkeille, ja se on varmaan oikein. Kisaa en pysty kauheasti ennakoimaan, ja kaikki taktinen puoli jää Iikan harkittavaksi. Eturivissä on valtavan nopeita lähtijöitä, ja saa nähdä, panostaako Iikka alkuun. Toivotaan vaan, että eivät jää alussa roikkumaan, vaan saavat paikan nopeasti.”

    Atupem on lauantain kirin perusteella yksi kisan jokereista. Jos paikka löytyy nopeasti, jos keula vetää kovaa ja jos hevonen on vielä parempi kuin lauantaina...

    ”Voittoa ajatellen kaiken pitää luontua aivan ylihyvin, enkä pidä sitä kauhean todennäköisenä. Hienoa joka tapauksessa olla näin pitkällä”, Antero Tupamäki summasi.