
Sitkeä suomalainen saapuu Ranskasta kilpailemaan ja valmentamaan: ”En laske palkintopotin saamisen varaan mitään”
Reilun viikon kuluttua Maiju Mallat suuntaa Pariisin liepeiltä kohti Suomea. Täällä ohjelmassa on ensin valmennuksia ja lokakuussa kansainväliset kilpailut Ratsastuskeskus Ainossa sekä niiden jälkeen Helsinki International Horse Show.”Sitkeyttä. Ihan järjettömän määrän sitkeyttä”, vastaa Maiju Mallat kysymykseen, mitä on vaatinut, että suomalainen esteratsastaja-ratsuttajayrittäjä on saanut Ranskassa jalansijan ja arvostusta työlleen.
MT Hevosten Viikon ratsastaja Maiju Mallat puhuu puhelimeen hevosen selästä ratsastaessaan käyntilenkkiä Pariisin kaakkoispuolella sijaitsevalla tallilla. Sieltä Mallat ja hänen avopuolisonsa Hilaire Paillard ovat vuokranneet tilat toiminnalleen. Nyt 44-vuotias hevosalan ammattilainen lähti Suomesta pysyvästi maailmalle vuonna 2008. Ensin Hollantiin Stall Forstén-Pentille, sitten viideksi vuodeksi Sveitsiin ja vuonna 2015 Ranskaan.
”Kun lopetin työt Sveitsissä, minulla ei ollut mitään suunnitelmaa. Olin tehnyt hirveästi töitä hirveän pitkän ajan ja päätin pysähtyä hetkeksi. Sitten aivan ihme sattuman kautta löytyi työpaikka länsirannikolta La Rochellesta”, Mallat kertoo.
Muutaman Ranskan-vuoden aikana ajatus omasta yrityksestä alkoi yhä enemmän houkutella.
”Katsotaan, paljonko rahaa on koossa urheilemista varten.” Maiju Mallat
”Ajattelin, että yrityksen perustaminen tänne on mahdotonta, kun ei ole yhtään rahaa takana ja toimintaan pitäisi olla alkupääomaa. Mutta sitten työpaikastani myytiin kallis hevonen, jonka myynnistä sain myyntikomission. Sillä ostin hevosauton ja perustin yrityksen.”
Mallatin kumppani myös yritystoiminnassa on hänen avopuolisonsa. Tällä hetkellä pariskunnan vuokratallissa on molempien omat kaksi hevosta ja vajaat kymmenen erilaisilla sopimuksilla myynnissä, koulutuksessa tai kilpailukäytössä olevia hevosia.
”Korkealla tasolla ratsastavista todella harvat ovat pelkästään kilparatsastajia. Siinä ratsastus eroaa muusta huippu-urheilusta”, toteaa hevosten kouluttamisella ja myynnillä kilpailemisensa itse rahoittava Mallat.
Hänen arkensa koostuu palapelin osien yhteensovittamisesta.
”Se on sellaista, että manageeraat asiat niin, että pystyt urheilemaan kaiken muun ohella. Uran rakentaminen korkealla tasolla on aika vaikeaa, enkä ole ikinä mennyt sillä ajatuksella, että minun pitäisi kilpailuissa olla ykkönen.”
Mallat nauraa, että kun häneltä kysytään urheilullisia tavoitteita, vastaus kuuluu: ”Katsotaan, paljonko rahaa on koossa urheilemista varten.”
Mallat toteaakin, että niin kilpaurheilussa kuin työelämässäänkin hän on aina ollut realisti.
”En ole ajatellut, että jonkun asian pitäisi mennä tietyllä tavalla. Olen vain halunnut oppia ja kehittyä.
”Joka maassa, myös täällä, arvostetaan, kun ihminen tekee hyvin perustyönsä.” Maiju Mallat
Ranskalaiseen kulttuuriin sopeutumisessa on välillä ollut haasteita. Mallat kertoo nauraen ranskalaisten kyvystä loihtia draamaa asioista, joihin pohjoismaalainen ei välttämättä ole kiinnittänyt huomiota ja katselee vain hämmästyneenä puhekumppanin tunnevyöryä.
Mutta jotkin asiat yhdistävät ja auttavat yrittäjänä menestymisessä.
”Joka maassa, myös täällä, arvostetaan, kun ihminen tekee hyvin perustyönsä. Nyt todella alan saada jalansijaa, kun yhteydet on luotu. Teemme myös tiivistä yhteistyötä parin hevoskasvattajan kanssa.”
Järvenpäähän ja Helsinkiin Mallat tulee kilpailemaan hevosilla E Beliss ja Quazar L. Kolmannen ratsun mukaan ottamista vielä punnitaan. Ennen ja jälkeen kilpailujen hänellä on työputki ratsastuskeskus Ainossa, jossa valmentamalla Mallat tienaa kilpailumatkan kuluja.
”Pelkkää kilpailua varten ei olisi tullut lähdettyä, sillä en laske palkintopotin saamisen varaan mitään, koska hevoseni ovat vasta nousemassa tälle tasolle”, nauraa Mallat puhelimeen.
Pidemmällä tähtäimellä hänen tavoitteenaan ovat tulevien vuosien arvokilpailut, ensimmäisenä EM-kilpailut 2023.
Suomessa syntynyt 10-vuotias tamma E Beliss nähdään Maiju Mallatin kanssa Aino Masterseissa ja Horse Show´n maailmancup-kilpailussa. Kuva: Maiju MallatArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








