Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Hevoset Bastionissa valtaa Haminan vanhan keskustan keskiviikosta sunnuntaihin ‒ ”Monipuolisin hevostapahtuma koskaan”

    Ensimmäistä kertaa järjestettävä tapahtuma sisältää hevosurheilun lisäksi myös hevosaiheista kulttuuria, lastenohjelmaa ja alan ammattiasiaakin.
    Bastionin linnakkeen alueelle rakentui maanantaina esteratoja vapaaehtoisten voimin. Tapahtuma alkaa estekisoilla keskiviikkona.
    Bastionin linnakkeen alueelle rakentui maanantaina esteratoja vapaaehtoisten voimin. Tapahtuma alkaa estekisoilla keskiviikkona. Kuva: Hevoset Bastionissa

    Hamina on vuoden ajan valmistellut erikoistapahtumaa, joka yhdistää hevosurheilun, hevosiin liittyvää kulttuuria ja alan historiaa.

    Tänään keskiviikkona käynnistyvän tapahtuman järjestelyissä on noin 250 henkeä. Mukana on Kaakonkulman yrittäjiä, Haminan kaupungin työntekijöitä ja reilu sata vapaaehtoista eri yhdistyksistä.

    Osa vapaaehtoisten joukosta on tullut ympäri maata; monet heistä ovat olleet järjestämässä myös Hevoset Kaivarissa -tapahtumaa ja kauppakeskus Ideaparkissa pidettyjä Lumiraveja vuosina 2017 ja 2018.

    ”Kattaus on todella leveä urheilusta taiteeseen ja sirkukseen sekä historiaan. Tämä on monipuolisin hevostapahtuma, mitä koskaan on ollut”, arvioi tapahtumajohtaja Suvi Louhelainen.

    Hevosurheilun maksulliset tapahtumat jakautuvat Bastionin ratsastusareenalle sekä Kadettikoulunkadulle rakentuvalle kilpasuoralle.

    Vanhassa linnoituksessa aloitetaan esteratsastuksen aluetason kisoilla keskiviikkona. Niissä ja viikonloppuna käytävissä kansallisissa luokissa nähdään 329 lähtöä.

    Perjantaina illalla ja sunnuntaina kilpaillaan lisäksi kansallisen tason kouluratsastuksessa.

    Lähtö tarkoittaa aina yhden ratsukon suoritusta. Sama ratsukko saattaa osallistua useampaankin kuin yhteen luokkaan.

    Tallialuetta rakennettiin linnoituksen kaakkoispään urheilualueelle. Tapahtumaan saapuvien kannattaa huomata, että Bastionin normaali iso paikoitusalue on varattu kokonaan hevoskuljetuksille.
    Tallialuetta rakennettiin linnoituksen kaakkoispään urheilualueelle. Tapahtumaan saapuvien kannattaa huomata, että Bastionin normaali iso paikoitusalue on varattu kokonaan hevoskuljetuksille. Kuva: Hevoset Bastionissa

    Kadettikoulunkadulla ajetaan cityravit perjantaina ja lauantaina. Kaksinkamppailuna ajettavat lähdöt ovat Suomessa sangen harvinainen tapahtuma, mutta vuosien 2017 ja 2018 cityravit onnistuivat Helsingissä ja Lempäälässä hienosti. Louhelainen oli järjestämässä molempia, ja hän toivoo nytkin lähietäisyydeltä nähtävien ravurien tekevän lajia tutuksi uusille ihmisille.

    Sarjat ovat erikseen lämminverisille, suomenhevosille ja A- ja B-poneille. Mukana on yhteensä 34 valjakkoa.

    Kaksinkamppailussa voittajat etenevät jatkoeriin. Kuuden hevosen tai ponin lähdöissä myös nopein toiseksi sijoittunut etenee jatkoon. Välierien paras kaksikko kohtaa finaalissa.

    Cityravit toteutetaan yhteistyössä Kouvolan raviradan ja Suomen Hippoksen kanssa. Ne näytetään myös Veikkauksen TotoTV:llä pe kello 18.30 ja la kello 17.30 alkaen.

    Kansallisrotu suomenhevonen on Haminassa eritysroolissa. Loistava kaikessa -näytöksessä nähdään kaikki yleisimmät suomenhevosen käyttömuodot: suomenpienhevonen, jolla sekä hypätään esteitä että ajetaan valjakkoa, kouluratsu, ravuri, työhevonen ja kaiken kruununa siitostamma huhtikuun lopussa syntyneen orivarsansa kanssa.

    Hevoset ovat esillä myös suomenhevosjärjestöjen yhteisellä osastolla, jossa yleisö voi ehdottaa nimeä varsalle. Nöytös alkaa lauantaina kello 15.30 ja sunnuntaina kello 12.23.

    Huhtikuun lopulla syntynyt orivarsa esiintyy emänsä kanssa Loistava kaikessa -esityksessä viikonloppuna. Varsalle voi ehdottaa nimeä suomenhevosjärjestöjen osastolla.
    Huhtikuun lopulla syntynyt orivarsa esiintyy emänsä kanssa Loistava kaikessa -esityksessä viikonloppuna. Varsalle voi ehdottaa nimeä suomenhevosjärjestöjen osastolla. Kuva: Satu Pitkänen

    Hevostaiteella esittäytyvät eri puolilla Haminan vanhaa keskustaa Kantrin graafikko, värikkäistä Tulikavio-tauluistaan tuttu Stiina Hovi sekä Suomen pitkäaikaisimpiin hevosmaalareihin kuuluva Katja Hannula. Tuija Sipilä tuo näytteille arabihevosriimuja ja valokuvia haminalaisista arabihevosista ja lisäksi nähdään Tiia Tiaisen hevosmaalauksia.

    Viikonloppuun mahtuu myös ammattiasiaa: perjantaina RUK:lla on seminaari hevosten terveys- ja hyvinvointitutkimuksesta.

    Tunnin mittaiset Hevoset Bastionissa -studiot nauhoitetaan Raatihuoneen torilta perjantaina kello 16 hevosalan media-ammattilaisen Lauri Hyvösen ja lauantaina kello 13 MT:n päätoimittaja Jouni Kemppaisen vetämänä.

    Kemppaisen haastateltavana ovat kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio maa- ja metsätalousministeriöstä, Haminan kaupunginjohtaja Hannu Muhonen sekä hevosjärjestöjen edustajat viestintäpäällikkö Saara Iivari Suomen Hippoksesta ja toimitusjohtaja Jukka Koivisto Suomen Ratsastajain Liitosta.

    Molemmat ohjelmat lähetetään ulos myös tallenteina.

    MT on Hevoset Bastionissa -tapahtuman yhteistyökumppani.

    Juttua muokattu 8.6. 2022 kello 11.20: korjattu Saara Iivarin sukunimi oikeaksi.

    Urheilua, historiaa ja kulttuuria

    Hevosurheilun lisäksi hevosen vaikutus kulttuuriin ja historiaan on näytteillä monin eri tavoin.

    Kesäpuistossa on lapsiperheiden ohjelmaa: keppihevosia, ratsastusta ja kärryajelua poneilla sekä Ponskin puuhateltta, jossa voi itse tehdä hevosenkengistä taidetta tai osallistua keppihevostyöpajaan.

    Haminan Raittiustalon näyttämöllä vierailee lauantaina Race Horse Companyn Chevalier -sirkusesitys.

    Suomen vaunuhistoriallinen seura tuo näytille vaunuja ja Suomen Työhevosseura työhevoskoneita.

    Haminan kaupunginmuseon Vintillä on lauantaina ja sunnuntaina kaksi luentoa suomenhevosen ja vaunujen historiasta.

    Kauppiaantalonmuseossa on historiallinen näyttely hevosten kohtelusta.

    Suomen Hippos järjestää perjantaina katselmuksen hevosnäyttelytoimintaan.

    Avajaiskulkue, connemaraoriiden paraati sekä suomenhevosen ja historiallisten taisteluratsujen näytökset luovat tunnelmaa.

    Tapahtumat jakautuvat niin, että Kesäpuistossa, Raatihuoneentorilla, Fredirikinkadulla ja RUK:n piha-alueella voi liikkua ilmaiseksi. Bastionin kilpa-areenalle sekä Kadettikoulunkadun areenalle pääsee perjantaista sunnuntaihin vain pääsylipulla.

    Ohjelma ja muuta tietoa: www.hevosetbastionissa.fi/ohjelma