Up And Quick meni 09,4
Elitloppetissa 2018 saadaan tavanomaisten lisäksi taas salkoon myös Australian lippu (ei kuvassa). Kuva: Anu LeppänenVauhti kiihtyy raveissa joka suunnalla. Prix d'Amerique-voittaja Up And Quick sekoitti lauantai-iltapäivällä Euroopan isojen kisojen pakkaa menemällä Argentanissa Normandiassa mailin kilometriajassa 09,4.
Argentanin kavioura on 1325 metrin mittainen. Aladin De Ejaceul oli mennyt aiemman rataennätyksen 09,8. Franck Leblancin valmentama Up And Quick, 9, paineli keulalla tasaisesti 09-vauhteja, ja piti eron takaansa kirimään päässeeseen Billie De Montfortiin sekä ulkoa tykittäneeseen Bird Parkeriin selvänä. Ero ei loppumetreillä kaventunut. Ei ihme, sillä Franck Nivardin kannustamana Up And Quick paransi siis selvästi vanhaa rataennätystä tienatessaan 45000 euroa lisää komeaan lähes kahden miljoonan euron voittosummaansa.
Up And Quick oli Amerique-kakkonen 2014 Maharajahin jälkeen. Vuotta myöhemmin se voitti ja 2016 ori loukkasi itseään samassa kisassa, mutta on tänä talvena ja alkuvuonna palannut lähes vuoden paussilta lupaavasti. Ori paransi omaa ennätystään lauantaina neljällä kymmenyksellä kilometriajassa, aivan kuten Argentanin rataennätystäkin.
Pääset Argentanin Criterium de Vitessen de Basse Normadien tuloksiin TÄSTÄ.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

