Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Mäki-Tulokkaan toinen kerta toden sanoi

    Attack Diablo torjuu Fine By Men lopun tulista spurttia. Santtu Raitala esiintyy voittajan omistajan Esa Himasen väreissä.
    Attack Diablo torjuu Fine By Men lopun tulista spurttia. Santtu Raitala esiintyy voittajan omistajan Esa Himasen väreissä. Kuva: Kuvat: Anu Leppänen

    VERMO. Keskiviikkoillan pikkupakkasessa mentiin kylmää kyytiä monessa kohtaa, eikä vähiten tietenkään Isokengässä, missä Tapio Mäki-Tulokkaan valmennettava Attack Diablo oli paras Santtu Raitalan kannustamana.

    Paljon tuntui ratkeavan, kun  Bret Boko sai keulan suosiolla ja  Ari Moilanen pääsi sommittelemaan vauhdinjaon melko lailla mieleisekseen. Viimeisellä takasuoralla Raitala käänsi suosikin Attack Diablon hyökkäykseen toisesta ulkoa, ja maisema vaihtui hanakasti. Tuli nopeasti selväksi, ettei Bret saisikaan voittoa ainakaan helposti.

    Loppusuoralla Attack Diablo runttasi otteen keulahevosesta, mutta vielä ilmaantui yksi uhka.  Harri Koivunen kannusti valmennettavansa  Fine By Men lentoon, ja se meinasi vielä ehtiä ohi suosikista, vaikka saikin tilaa johtavan takaa hyvin myöhään. Koivusen tallin hevoset ovat aloittaneet vuoden upealla 22:n voittoprosentilla, mutta Mäki-Tulokkaan alkuvuoden lukema on vielä komeampi: 30. Mäki-Tulokkaan ilta alkoi Fakir Victoryn keskeytyksellä, mutta toinen yritys oli jo parempi.

    "Attack Diablo hoiti hommansa hyvin ja Santtu myös", Mäki-Tulokas kommentoi.

    "Nämä nuoret kuskit ajavat tarkasti, ja katselevat muitakin valjakoita, kuten tänäänkin. Hän koitti pitää Koivusen teräväkirisen tamman aisoissa, ja onnistui.  Mika Forss on toki meidän tallin ykköskuski, mutta hän oli tänään Solvallassa. Käytän Raitalaa tosi mielellään, jos kuskia tarvitaan, esimerkiksi Forss on poissa, ja hänelle itselleen sopii. Ja hyvinhän hän on tuolta Pihtiputaalta lähtenyt liikkeelle. En olisi kyllä uskonut esimerkiksi  Maharajahin voittaman Teivon UET GP:n aikaan, kun oltiin samaan aikaan illalla saunomassa, että tuosta 16-vuotiaasta tulee huippukuski. Yhtä vähän kuin että itselleni tulee näin iso talli. Silloin taisi olla kaksi harrastehevosta."

    Palava into meillä molemmilla oli kyllä jo silloin.

    Mäki-Tulokkaan illan kahdella muulla kilpahevosella ei ollut samanlaista myötätuulta.

    "Fakir Victoryltä lensi kenkä, ja sillä piti keskeyttää. Minun mokani, ja potuttaa oikein kunnolla.  Good Dynamite puolestaan tuntui  Iikka Nurmosen mukaan koko ajan hyvältä, kunnes piti alkaa kiriä. Se on ehkä enemmän huumorikysymys nyt, ja ainakin kesäradoilla ja kun päästään riisumaan etukengät, uskon että ori vielä pärjää."

    Vermossa mentiin Isokenkääkin kovempaa, kun  Juhani Inkisen loistovireinen valmennettava  Lindy Poppins meni täyden matkan  Jarmo Saarelan ohjastamana ennätykseensä 14,2 - kaksi kymmenystä aiempaa paremmin ja samoin kaksi kymmenystä Isokengän voittoaikaa reippaammin. Myös Inkinen-Saarela-kaksikolla toinen kerta osui, sillä suosikkina niin ikään startanneella  Aatsilla tuli iso hyppy alkuun. Lindy Poppins on hyvin mielenkiintoinen tapaus. Seitsemänvuotiaalla ruunalla on kiiruhdettu hitaasti, ja se tuntuu kannattavan. Ura alkoi nelivuotiskauden lopussa, ja nyt se on tuottanut 31 kisassa 17 tolppaa.

    Lindy Poppinsia ei kova matkavauhti kangistanut. Jarmo Saarela sai istua rauhassa loppusuoralla.
    Lindy Poppinsia ei kova matkavauhti kangistanut. Jarmo Saarela sai istua rauhassa loppusuoralla. 

    Vermon ilta päättyikin makeaan kisaan, jossa  Anne Kankaan valmentama  MAS Aristocrat hallitsi upeasti johtavan  Erkki-Pekka Mäkisen suojatin  Rosi's Rodrigon rinnalta kuolemanpaikkaspesialistin  Tapio Perttusen taiteilemana. Hyvännäköinen oli myös  Ari Moilasen ohjastama  Ari Hartikaisen valmennettava Stonecapes Poe. Se sai johtavan takaa aivan liian myöhään tilaa, eli ei ole syytä huoleen, vaikka viiden mittainen tolppaputki päättyi - lisää seuraa.

    "Johtavan rinnalla on hyvä ajaa, jos on kyvykäs hevonen", filosofoi Perttunen.

    "MAS Aristocrat parantaa koko ajan, ja on hyvin lupaava."

    MAS Aristocrat on ohjastajansa Tapio Perttusenkin mielestä tosi lupaava. Sitä on myös kakkoseksi myöhään tilaa saaneena jäänyt Stonecapes Poe.
    MAS Aristocrat on ohjastajansa Tapio Perttusenkin mielestä tosi lupaava. Sitä on myös kakkoseksi myöhään tilaa saaneena jäänyt Stonecapes Poe. 

    Moilanen sai Vermosta voitonkin, kuten pääradan moninkertaisen ja hallitsevan ajajamestarin tapiohin kuuluu. Ajokkina oli Tapio Mäki-Tulokkaan sedän  Isto Mäki-Tulokkaan kasvatti ja valmennettava  Gillian Comery, joka kiri kärkeen, kun muut olivat pitäneet alussa kiirettä. Eroa ei ollut paljoa mutta tarpeeksi myös hyvin loppua tulleeseen  Capo The Amouriin.

    Loppusuoran taistoa Gillian Comery-Capo The Amour.
    Loppusuoran taistoa Gillian Comery-Capo The Amour.