Norjalaismedia: Kasvohalvauksesta kärsivän Aetos Kronoksen tilassa käänne parempaan
Yli 11 miljoonaa kruunua ansainneen oriin paluu kilparadoille on edelleen hyvin epävarmaa.
Aetos Kronoksen viimeisin suurkilpailuvoitto on viime elokuun Jubileumspokalenista. Kuva: Antti SavolainenJerry Riordanin valmentama ruotsalainen huippuravuri Aetos Kronos on ollut poissa kilparadoilta viime lokakuussa tapahtuneen kasvohalvauksen johdosta. Moninkertaisen suurkilpailuvoittajan toinen puoli kasvoista halvaantui hoitotoimenpiteen yhteydessä. Ori ei ole kyennyt sen jälkeen hengittämään toisen sieraimensa kautta.
Aetos Kronoksen tilasta ei ole ollut tapahtuman jälkeen uutta kerrottavaa. Muutama päivä sitten Jerry Riordan kuitenkin kertoi norjalaiselle Trav365-sivustolle oriin voinnissa tapahtuneen hienoista paranemista.
”Havaitsimme oriin pystyvän käyttämään myös halvaantuneena ollutta sierainta hengittämiseen. Muutos ei ole suuri, mutta kuitenkin oikeaan suuntaan.”
Palaako yli 11 miljoonaa kruunua ansainnut ori kilparadoille, on Riordanin mukaan edelleen hyvin epävarmaa. Aetos Kronoksen on oltava valmentajansa mukaan täydellisessä kunnossa, mikäli radoille paluuta edes suunniteltaisiin.
”Vaikka ori ei palaisi enää radoille, paranee hevosen elämänlaatu huomattavasti ilmateiden toimiessa paremmin.”
Ensimmäisenä Aetos Kronoksen tilan paranemisesta kertoi norjalainen Trav365.no -sivusto.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



