
Pataässä pöytään
Voittovireeseen noussut nelivuotias Spade Ace Frido täräytti Vermon Toto65-kierroksen käyntiin väkevällä esityksellä.
Johtopaikalle edennyt suosikki karkasi 12-vauhtisen päätöspuolikkaan myötä kauaksi muiden tavoittamattomiin. Soolo tuotti uuden ennätyksen 14,5a/2100m, mikä ei ole ollenkaan ruunan viimeinen sana. Reetta Even valmennuksesta 4-vuotias Spade Ace Frido on kilpaillut nyt neljä kertaa ja voittanut kolmesti.
”Tämä on lunki kaveri. Mielestäni hevonen olisi pystynyt menemään sekunnin kovempaa. Kuulostaako hullulta?”, ohjastaja Ari Moilanen täräytti.
Nuorten ohjastajien Salamakypärät –kilpailusarjan II osalähdössä Toni Ripatti tarjoili Cesam’s Deja Vulle kolmannessa sisällä säästeliään reissun. Ruuna kiri lopussa ohi johtaneen Westcoast Victorian, joka putosi lopussa kolmanneksi, kun myös BWT Braveheart ehti sen ohi. Salamakypärien kärjessä ovat tasapistein BWT Braveheartia ohjastanut Ellinoora Laurila ja Arna Ruohomäki, jonka ajokki oli poissa. Toni Ripatti nousi kolmanneksi. Kilpailu käsittää yhteensä kahdeksan osalähtöä.
”Sisäradalla oli imua, joten ajattelin että yritetään sieltä”, Kaisa Tupamäki-Kukkamon Stall Blombackessa työskentelevä Ripatti kertoi.
Cesam´s Deja Vu toi Toni Ripatillle Salamakypärät-osakilpailun voiton. Kuva: Taina Toivonen Kuva: Anu LeppänenToto65-kierros päättyi vahvan Still Loving Youn voittoon, joka piti pitkän kirinsä päätteeksi varmasti otteen ennen hyvin haastanutta Safe Crossingia.
Viisivuotias Still Loving You voitti Suur-Hollola-alkuerän. Kuva edellisstartista Vermosta, jossa Still Loving You myös voitti. Kuva: Taina Toivonen Kuva: Anu Leppänen”En tiedä miksi hevonen viimeksi koukkasi loppukurvissa ulospäin, ilman sitä olisimme olleet lähellä jo viimeksikin. Hevonen miehistyy koko ajan ja odotetaan pari vuotta vielä, niin kyllä tämä voi kamppailla aivan isoimmissakin lähdöissä”, Markku Nieminen odottaa.
Lämminveristen Tammatähdessä Bosses Lily veti tasaisen reipasta tahtia keulassa ja torjui Yahuu Hossin haasteen maalisuoralla. Voittotulos oli 13,1a/2100m.
” Bosses Lily oli hyvä muttei ollut niin terävä kuin viikko sitten”, Antti Teivainen arvioi silmäteräänsä.
Aisha Simoni (12,8a/1609m) ja Sheikki (25,8/2120m) täydensivät Toto65-rivin.
Montén SM-karsinta ravattiin illan avauslähtönä. Ensimmäisenä linjan leikkasi Finest Chocolate / Virpi Kuossari, mutta ratsukon suoritus hylättiin murtautumisesta ja voittoon nousi Bullo Citrullo / Jenni Kaija.
Ennen Toto65-lähtöjä nähtiin väkevä esitys kolmevuotiaalta Haiconilta, joka ravasi ajan 14,7a/2100m.
Salamakypärät pistetilanne
1. Arna Ruohomäki 22 pistettä
1. Ellinoora Laurila 22 p.
3. Toni Ripatti 21 p.
4. Olli-Pekka Holopainen 19 p.
4. Emma Väre 19 p.
6. Ville Koivisto 12 p.
7. Terri Lehtonen 11 p.
7. Tamara Skutnabb 11 p.
9. Anu Penttilä 9 p.
9. Iivari Nurminen 9 p.
11. Matti Juutila 8 p.
12. Henna Halme 7 p.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


