Hippoksen toimitusjohtaja kutsui heikompia hevosia "rupusakiksi" – katuu nyt puheitaan
Vesa Mäkinen myöntää, että hänen sanavalintansa oli harkitsematon.Suomen Hippoksen toimitusjohtaja Vesa Mäkinen keskusteli viime sunnuntaina julkaistussa TalkKarissa Kari Lähdekorven kanssa Ruotsissa käytössä olevasta avoimesta ilmoittautumisjärjestelmästä. Tuossa yhteydessä hän kutsui heikompia hevosia "rupusakiksi".
Suomessa hevoset on tähän saakka ilmoitettu kilpailuihin niin sanotusti pimeänä, eli kilpailuihin osallistuvista hevosista ei ole tehty alustavaa listaa.
Lähdekorpi tiedusteli Mäkiseltä, innostaisiko avoin ilmoittautumisjärjestelmä ihmisiä ilmoittamaan hevosia sellaisiin lähtöihin, joita ei nykyisin saada täyteen. Mäkinen huomautti, että silloin, jos kilpailuun on ilmoittautunut yksi hyvä hevonen, se voi karkottaa muut hevoset pois kilpailusta.
"Jos siellä on se yksi hyvä, joka tiedetään, ettei sille pärjätä näissä sarjoissa, sieltä jäävät ne hyvät, jotka eivät ole ihan yhtä hyviä. Sitten sieltä tulee sitä rupusakkia tavallaan. Tulee niitä huonompia hevosia", Mäkinen totesi Lähdekorven haastattelussa.
Hippoksen toimitusjohtaja arvioi, että lähdöistä tulisi tällöin kovin selväpiirteisiä, kun niissä ei ole tasaisempaa kilpailua.
Maaseudun Tulevaisuuden tiistaina tavoittama Mäkinen myöntää, että hänen rupusakki-sanavalintansa oli harkitsematon. Hän myöntää myös katuvansa sanomisiaan.
"Aina pitää miettiä, mitä suustaan päästää. Tuossa hommassa, missä minäkin olen, pitää miettiä, että hevonen on arvokas eläin meille aina", hän sanoo.
Mäkinen korostaa, ettei kenenkään pidä saada hänen puheistaan sellaista kuvaa, ettei hevonen ole arvokas eläin.
"Sitä en varmasti sillä tarkoittanut", hän lisää.
Kommenttinsa jäljiltä Mäkinen on saanut ihmisiltä jonkin verran palautetta. Hänen mukaansa mitään palautevyöryä ei ole kuitenkaan tullut.
"Minä tein virheen ja olen siitä pahoillani", Mäkinen myöntää.
Ilmoittautumisjärjestelmäkeskustelun löydät sunnuntaina julkaistulta videolta kohdasta 1.02.35.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


