
Gocciadoron joukkue tulossa Seinäjoelle - Readly Express Vermon toiveissa
Alessandro Gocciadoro valmentaa toisen Toto86-kohteen suosikkia ja vihjesysteemin varmaa Borbolettaa. Björn Goop ohjastaa hevosta Solvallassa. Kuva: Anu LeppänenKotimaan kansainväliset suurkilpailut lähestyvät, ja sekä Seinäjoella että Vermossa on tehty hevostunnusteluja. Puolentoista kuukauden päästä ajettavaan Seinäjoki Raceen odotetaan huippuravureita ainakin Suomesta, Ruotsista ja Italiasta.
Seinäjoki Race ajetaan 13. huhtikuuta 70 000 euron ykköspalkinnolla. Kisan hevoshankinnoista vastaavan Mikael Mattfolkin mukaan yhtään varsinaista kutsua ei ole vielä esitetty.
"Toistaiseksi keskustelut ovat olleet sellaisella oletteko kiinnostuneet -tasolla, mutta tarkoitus on jakaa ensimmäiset kutsut lähiaikoina", Mattfolk kertoo.
Seinäjoki Raceen otetaan kymmenen hevosta, joista puolet on tarkoitus olla Suomesta ja puolet ulkomailta.
"Meillä on perinteisesti ollut linjana, että pyrimme olemaan myös uusien hevosten ponnahduslauta kansainväliselle tasolle. Esimerkiksi viime vuonna Pastore Bob otti meillä ensimmäisen kosketuksensa avoimelle tasolle", Mattfolk huomauttaa.
Pohjoismaisten kilpailijoiden lisäksi Seinäjoelle odotetaan kilpailijoita myös Italiasta. Viime vuonna loistokkaan kilpailuturneen Pohjoismaihin tehnyt Alessandro Gocciadoro on jälleen tulossa pohjolaan ja on vahvasti keskusteluissa seinäjokelaisten kanssa.
"Gocciadoro tuo näinä päivinä toistakymmentä hevosta Etelä-Ruotsiin, ja puhe on ollut, että häneltä tulisi useampi hevonen Seinäjoelle. Hänellä on parikin mahdollista hevosta pääkilpailuun, ja hän on ollut kiinnostunut tuomaan hevosia myös muihin sarjoihin."
Ruotsista seinäjokelaiset ovat kiinnostuneita saamaan viisivuotisikäluokan kärkinimiä, joista mahdollisina Mattfolk mainitsee ainakin Very Kronoksen sekä The Bucket List F:n, jotka molemmat kilpailevat tällä hetkellä Ranskassa.
Kaikkien eurooppalaisten kilpailujärjestäjien toivelistalla on Timo Nurmoksen supertähti Readly Express, jonka kilpailu-uran on ilmoitettu päättyvän tämän vuoden Elitloppetiin. Readly Expressin saamista Seinäjoelle Mattfolk pitää epätodennäköisenä.
"Olen ollut Timon kanssa yhteydessä viimeksi tänään, mutta pidän mahdollisuutta saada Readly Expressiä meille minimaalisena", hän kuvailee.
Vermon kevään suurkilpailu Finlandia-ajo järjestetään lauantaina 4. toukokuuta. Voittajaa odottaa paitsi 110 000 euron ykkösrahat, myös suora paikka kolmea viikkoa myöhemmin juostavaan Elitloppetiin.
"Readly Express on totta kai kaikkien toivelistan kärjessä, niin myös meidän", Vermon kilpailupäällikkö Miika Lähdeniemi sanoo. "Nurmoksen mukaan seuraava startti on todennäköisesti Grand Criterium De Vitesse Nizzassa 10. maaliskuuta ja jatko selviää sen jälkeen. Finlandian ajankohtahan on monen kannalta sopivasti kolme viikkoa ennen Elitloppetia."
Vermo on järjestämässä lentokuljetusta ranskalaishevosille, joista Lähdeniemi arvelee todennäköisimmäksi tulijaksi Kymi GP -voittaja Aubrion du Gersin. Ruotsalaisista Daniel Redénin menestystallin kirkkaimmat tähdet ovat talvitauolla, ja kausi on avaamatta myös viime vuoden Finlandia -voittaja Pastore Bobilla.
"Redénillä on monta potentiaalista hevosta meidänkin lähtöön. Meille erityisen kiinnostavia olisivat hambovoittaja Perfect Spirit ja Double Exposure, joka hallitsi viime vuonna Ruotsin tammalähtöjä", Lähdeniemi lisää.
Kotimaisista hevosista molempien kisajärjestäjien papereissa korkealla ovat Ranch Kelly sekä Elian Web. Sekä Seinäjoella että Vermossa odotetaan mielenkiinnolla Markku Niemisen viisivuotistähden Lexus Dreamin paluuta tauolta. Ruuna on molempien kannalta kiinnostava: seinäjokelaisittain se sopisi kisan profiiliin nousevana nuorena hevosena, ja huippunopean starttiraketin ominaisuudet sopisivat mainiosti myös Finlandia-Ajon mailille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
