
Ravivihje: Norjalainen ehdolla ruunien ruhtinaaksi
Perjantaina alkaa Ylivieskan kaksipäiväinen ravijuhla Ruunakunkkarit. Ensimmäisenä kilpailupäivänä ruhtinaskandidaatit ravaavat 1600 ja toisena 2600 metrin matkan. Ruunien ruhtinaaksi aateloidaan matkat pienimmällä kokonaisajalla klaarannut hevonen.
Meret Viksåsin valmentama Stumne Fyr on 75-rivin päätöskohteen kova norjalaisvieras. Kuva: Terhi Piispa-HelistenTitteliään lähtee puolustamaan kaikkien aikojen nopein suomenhevosruuna Stallone. Kolminkertainen ruhtinas ei ole tällä kaudella äitynyt totutun lennokkaaseen menoon. Avausmatka valaisee tarkemmin Stallonen päivän iskukykyä ja muutenkin ruhtinaskandidaattien välisiä voimasuhteita. Norjalaistähti Stumne Fyriä on tämän vuoden näyttöjen valossa pidettävä suursuosikkina.
Vihjerivin varmat tulevat Pihtiputaalta. Team Ojanperän nouseviin lämminveritykkeihin kuuluvat Ramsgate ja Lancelot B.R. ovat antaneet loistavat kuntonäytöt. Vaikka vastusta molemmilla piisaakin, voittomarssit jatkunevat.
Toisen lähdön ideasuosikki on Hujake. Ruunan suoritus kuninkuusraviviikonloppuna oli kovempi kuin sijoitus antaa ymmärtää.
Neloskohteen kuumin nimi on Karlas. Sisäradan lähtöpaikkaan liittyy kuitenkin riskitekijöitä, eritoten kun kupeelta hehkuttaa matkaan nuolennopea Rankkari.
Rivin viidennellä etapilla odotellaan kotivoittoa. Sintukka on palannut voimissaan varsalomalta. Tamma taklattiin Torniossa viimeisellä takasuoralla laukalle. Siitä hurjistuneena Sintukka latoi vielä toisena maaliin, mutta suoritus hylättiin pitkän laukan vuoksi. Sintukassa on varma-ainestakin.
Malja-ajossa ottavat revanssin Suur-Hollolasta Main Stage ja Atupem. Santtu Raitala valitsi ajokikseen Main Stagen, ja hän tuntee perinpohjaisesti Atupemin. Kumpikaan suosikeista ei ole salama-avaaja, mutta johtopaikka lie sitä ensimmäisenä kysymään ennättävälle tarjolla. Maanmainio ruotsalaiskonkari From the Mine oli lähtöratalotossa epäonninen, eikä päistärikkö pääse takarivistä pätemään kiivaalla kiihtyvyydellään.
Viikon väistö
Toto75, lähtö 1: Second Opinion on tehnyt sairauspaussilta hienon paluun Susanna Laulumaan taitavista käsistä. Voittokulku saattaa kuitenkin nyt katketa, kun vastus on tiukka ja paikka paha.
Viikon varma
Toto75, lähtö 3: Lancelot B.R. on esiintynyt uransa aikana täydellisesti. Antti Ojanperän ja Santtu Raitalan kommentit antavat ymmärtää, että reservissä on reilusti käyttämättömiä voimavaroja.
Viikon yllättäjä
Toto75, lähtö 7: Jäminkipohjan jyrä Suvionni on puhkeamassa huippukuntoon. Ruuna tuskin juhlii perjantain pikamatkalla, mutta lauantain kierrosta pidemmällä koitoksella koittaa etsikkoaika.
Toto75-vihjeet:
Lähtö 1: 1 Ramsgate (6,2)
Lähtö 2: 9,7,3,2,8,11 (4,12)
Lähtö 3: 5 Lancelot B.R. (4,3)
Lähtö 4: 1,2,10 (9,3)
Lähtö 5: 6,2,12,13,11,7 (4,15)
Lähtö 6: 7,8 (9,2)
Lähtö 7: 2,3,5,11,10,4 (1,6)
1 296 riviä x 0,05 euroa = 64,80 euroa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


