Ilmajokelainen Ropertto-ori etsii uusia omistajia maatalousnäyttelystä
Hevosen kimppaomistajaksi voi ryhtyä sadan euron hinnalla.
Ropertton emän isä on kuuluisa Viesker, joka myös saapuu piipahtamaan Farmariin. Ropertton isä on Camri ja emä Rosmariin. Kuva: Miia PukkinenFarmarissa on mahdollisuus ryhtyä hevosenomistajaksi. Messuilla esitellään joka päivä Ilmajoella asuvaa kimppavarsa Roperttoa, jonka omistaa Farmarista kunkkareihin -talli. Suomenhevosvarsan osaomistajaksi voi ryhtyä sadan euron hinnalla.
Roperttoon myydään 800 osuutta. Sitä valmentaa Tommi Ala-Nikkola.
”Maalina häämöttää oman radan Kuninkuusravit, jotka ajetaan vuonna 2020. Ropertto on silloin viisivuotias. Mikä olisi hienompaa, jos kimppahevosemme juoksisi silloin Pikkukunkku-lähdössä”, kertoo Seinäjoen raviradan toimitusjohtaja Pertti Immonen.
Kimppavarsan hankinta on Seinäjoen raviradan ja Farmarin yhteisprojekti.
Hevoskimppa on voimassa joulukuuhun 2020 saakka. Tuolloin hevonen myydään ja kaikki sen tilillä olevat rahat ja mahdolliset voittorahat sekä myyntihinta jaetaan osuuksien kesken.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

