Kymi GP:stä taktiikkajuoksu - superruuna hallitsi odotetusti
Ranskalaiset ottivat kaksoisvoiton viime vuoden Kymi GP:ssä: Aubrion du Gers hallitsi keulasta ja Venosc de Minel kiri toisesta ulkoa kakkoseksi. Kuva: Anu LeppänenKOUVOLA. Suuri ennakkosuosikki Aubrion du Gers sai hääriä keulapaikalla miten tahtoi ja vei Kymi GP -voiton kuin pintakaasulla. Suomalaisista Midnight Hour ja T.Rex olivat parhaat.
Tämän vuoden Kymi GP:ssä kilpaa ajettiin lähinnä lähtösuoralla, kun Bret Boko täräytti ulkoa vauhdilla matkaan ja yritti ohi sisäpuolen Midnight Hourista ja Aubrion du Gersistä. Ne valloittivat kuitenkin parhaat paikat, ja Bret Bokon kanssa Ari Moilanen pakitteli porukan perälle. Sen jälkeen hiljennettiin vauhtia tuntuvasti.
Toinen puolikas mentiin noin 1.20-vauhtia ja tässä nöpöhölkässä T.Rex nousi sisäradalta toisen radan veturiksi. Joseph Verbeeck kontrolloi Aubrion du Gersin kanssa keulapaikalla tilannetta suvereenisti, ja antoi ajokilleen vasta maalisuoran alussa täyden menoluvan. Ranskalaissuosikki lipui helposti 100 000 euron arvoiseen voittoon ja toinen ranskalainen Venosc De Minel kiri toisesta ulkoa kakkoseksi. Voittoajaksi riitti 13,2/2100a.
Suomalaisista Midnight Hour näytti keulavoittajan takana varsin terävältä vielä loppukaarteessa, mutta kun pellit avattiin maalisuoralla, ohituksiin ei sentään ollut pateja. Midnight Hour piti kuitenkin välimatkan päässä kärkiparista kolmanneksi ennen T.Rexiä, joka sai vihdoin ehjän suorituksen.
"Alussa oli vähän kilvanajoa, mutta Jean Michel Bazire käski minun ajaa keulaan ja luulen, että hän tietää minua paremmin", ohjastaja Joseph Verbeeck summasi lähdön jälkeen.
Jean Michel Baziren valmentama Aubrion du Gersia on tituleerattu maailman parhaaksi ruunaksi, ja sen statistiikka onkin vakuuttava. Kymi GP-voitto oli sille jo uran 33. voitto 57. startissa ja voittosumma kohosi reiluun 1,68 miljoonaan euroon. Viime syksynä se voitti UET Trotting Masters -finaalin ja kukisti mm. Bold Eaglen ja Twister Bin.
"Tämä oli meille kasvattajana ensimmäinen Group I-tason voitto ja Kouvolassa on ollut mahtava vastaanotto. Maailman parhaan ruunan titteli tuntuu hienolta. UET Trotting Masters-finaalia isompaa on vaikeaa saavuttaa, mutta tähdätään isoihin lähtöihin", omistaja sanoi voittajahaastattelussa.
Tulokset, Kymi Grand Prix 2018:
1. Aubrion du Gers 13,2
2. Venosc De Minel 13,3
3. Midnight Hour 13,7
4. T.Rex 13,9
5. Spitcam Jubb 14,0
6. Bret Boko 14,2
7. Edward Ale 14,2
Dijon hylättiin pitkästä laukasta, Ringostarr Treb ja Next Direction olivat poissa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
