Kesä tulee ja T86-pelaaminen on vihdoin helppoa
Katse länteen! Kotimaan ravit ajetaan illalla Porissa. Kuvan Mika Forss puolestaan ohjastaa sekä Eskilstunan lounareissa että illalla Bollnäsissä. Tuleeko noista naapurimaan raveista suomalaismenestystä? Kuva: Anu LeppänenTällä viikolla keskiviikkoiltojen Ruotsin peli T86 muuttaa aikaisemmaksi ja yhdelle radalle kesän ajaksi. Kierroksen ratkaisuun on hyvät avaimet.
Peliaika muuttuu taas kesäksi aikaisemmaksi: T86 menee kiinni keskiviikkoiltaisin 20.20 Suomen aikaa, kun se muina aikona vuodesta sulkeutuu 21.30. Tänään ajetaan Rättvikissä vajaat 300 kilometriä Tukholmasta luoteeseen hienon Siljan-järven rantaseudulla. Keli on ennusteen mukaan aurínkoinen mutta viileähkö eli hyvissä oloissa mennään.
Mikä parasta, peliin on poikkeuksellisen hyviä ratkaisuja: jopa kolme hyvin pitävää pankkia. Lisänä on mainioita yllätysvetoja muihin kohteisiin, joten lähdetään hakemaan osumaa hyvällä fiiliksellä.
Varmin voittaja löytyy Timo Nurmoksen tallista: Tuomas Korvenojan osaomistama Bottnas Fantom (T86-3) on juossut uudesta tallista kolmesta startistaan vain voittoja, ja sillä on Vermon joulukuun juoksu mukaanlukien neljän tolpan putki. Nelivuotias iso ruuna avaa lujaa, ja peli on sitä myöten selvä muuten varsin heikkotasoisessa ohjastajien MM-osalähdössä. Tasaisessa kisassa kärkitaistossa eli kolmantena majaileva Rick Ebbinge on hyvä kuski illan pankille.
Erittäin pitävä pankki löytyy myös Spickleback Facesta (T86-7), jonka peliosuudessa (41% tätä kirjoitettaessa) on reilusti kasvunvaraa. Derbyfinaalinsa kuutonen pahan laukan jälkeen ja raskaalla juoksulla, on nyt todella helpossa seurassa, ja se on viime juoksun perusteella iskussakin. Kun kuskina on Mika Forssin ohella Pohjoismaisiin lähtöihin kisan paras mahdolline, Ulf Ohlsson, ei voitto voi olla kaukana. Viimeksi Robert Berghin valmennettava melkein löi avoimessa viisivuotiskisassa Derbyn kakkosen Chiantin ja edellä tiukassa maaliintulossa oli myös derbykolmonen Son Of God sekä Speedy Face. Spickleback Face tuli kuitenkin johtavan rinnalta 10,4-tahtia viimeiset 800 metriä ja vauhti vain kiihtyi, eli esitys oli erinomainen. Tämän kerran vastustajilla tuskin on voimia vastata tuollaiseen.
Kaikkein maistuvin pankkikandidaatti on silti Frankenstein AM (T86-5). Ruuna on noussut aivan hirmuiseen vireeseen, ja se myös avaa lujaa. Keula on lähes saletti, ja siitä enemmän vahva kuin nopea Frankenstein pitänee teräväotteisen Kevin Oscarssonin ohjastamana sopivan reipasta tahtia ja hallitsee.
Ravinetin T86-porukkasysteemi keskiviikkoillalle:
6, 11, 3 (5,4)
11, 8, 3, 7 (9,6)
6 Bottnas Fantom (7,10)
1, 10, 7, 5, 4 (11,3)
3 Frankenstein AM (9,8)
8, 11, 6, 3, 12 (10,9)
7 Spickleback Face (12,9)
3, 9, 10, 4, 15, 1, 6, 13 (7,5)
2400 riviä - 120 euroa.
Rättvikin kierrokselta löytyy monta hekumallista pommihakua - hevosia, jotka ovat aivan liian vähän pelattuja saumoihinsa nähden. Jos Bottnas Fantomin jossain lapussa varmistaa, Ornstein (T86-3) on riittävä hevonen ja voi aiheuttaa jättiyllätyksen, vaikka paikka ei sovikaan hitaalle avaajalle.
Mika Forssilla on monta prosenttejaan parempaa saumaa kuski-MM:n viidessä lähdössä. Yksi näistä on Faks Nils (T86-4), joka ei saane keulaa, kun rinnalta Järvsö Elviz on raketti alussa. Kuitenkin Faks Nils on loistovireessä, ja sen riviä himmentävät todella kovat vastustajat viime juoksuissa. Kylmäverisillä pohjoismaisten kuskien merkitys painottuu, ja tässä tapauksessa tapahtuu vielä roima kuskinparannus, eikä Faks Nilsiä (alustava 6%) silti pelata paljoa!
Yhden pankkiehdokkaan Frankenstein AM:in tallikaveri K.S.Cascade (T86-5, Mika Forssin ajokki sekin) on hirmuisessa iskussa. Viimeksi se lopetti 09,6 neljättä rataa viimeisen puolikkaan, ja näin ollen tämäkin Fredrik Linderin tallin hevonen on karkeasti alipelattu (2% alkuun) huonolta kasiradaltaankin.
Kierroksen paras merkki voi silti olla päätöskohteen Walkie Talkie (alustavasti 3%). Tamma teki aivan hirmuisen esityksen viimeksi Solvallassa avatessaan kolmatta rataa 600 metrin kohdalla kuolemanpaikalle 08-vauhdissa, jäädessään stoppaavan La Camilla Pellinin takana loppupuolikkaan alussa viimeiseksi ja lopettaessaan vielä melkein parhaiten koko porukasta viidenneksi. Walkie Talkie ei ole avannut lujaa, mutta se saanee nyt paremman reissun hyvältä paikaltaan. Ainoa knoppi asiassa on, että vaikka tamma on mennyt muutenkin riviään paremmin, se tuntui reagoivan viimeksi kaikkien kenkien poistoon vahvasti, ja kannattaa tsekata tuo balanssi ennen pelipäätöstä.
Neljäs pankki voisi olla avauskohteen Ulf Ohlssonin ajokki Moa Margunn, joka tuntuu tosi hyvältä hevoselta kyseiseen porukkaan. Jos se pääsee etenemään keulaan, ottelu taitaa olla ohi.
Ravinetin T86-porukkasysteemi keskiviikkoillalle:
6 Moa Margunn (11,3)
11, 8, 3, 7 (9,6)
6 Bottnas Fantom (7,10)
1, 10 (7,5)
3 Frankenstein AM (9,8)
8, 11, 6, 3, 12 (10,9)
7 Spickleback Face (12,9)
3, 9, 10, 4, 15, 1, 6, 13 (7,5)
320 riviä - 16 euroa.
Spickleback Face on ilmeinen Päivän Duonkin (lähdöt 9 ja 10) pankki. Laitetaan vihjeeseen vain maistuvia yllätysmerkkejä alkaen Walkie Talkiesta, sillä päätöskohteessa mikä vain on mahdollista. Suosikeilla toisaalta ei monen yhdistelmän pelillä saa ehkä edes omia pois.
Ravinetin Päivän Duon vihje:
Kohde 1: 7 Spickleback Face
Kohde 2: 3, 10, 1, 6, 13
Viisi yhdistelmää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


