
Hotshot Luca sai Örjaninkin puhumaan suomea
Hotshot Luca oli omaa luokkaansa Solvallan kolmevuotiskisassa.
Örjan Kihlströmin ajokki pääsi auton takaa johtopaikalle ja sai ottaa vauhdin pois heti kiihdytyksen jälkeen. Erik Adielsson kierrätti Global Un Pocon ajoissa toisen radan vetäjäksi, mutta vauhti säilyi edelleen rauhallisena.
Kovassa lopetuksessa Hotshot Luca oli omaa luokkaansa jättäen muut tappelemaan kakkossijasta selvän hajuraon päässä. 100 000 kruunun ykköspalkinto irtosi 1.11-lopetuksen jälkeen ajalla 14,6ake.
Ari-Pekka Pakkasen valmennettavan kausiansiot nousivat 200 000 euroon.
"Örjankin rupesi jo puhumaan suomea. Sanoi että hyvä hevonen ja paljon onnea", Kalevi Pietilä omistajaperheestä iloitsi Solvallassa.
"Pitää olla kiitollinen, kun on näin hyvä hevonen, ja vielä menee loppukaudesta näin hyvin. Taustajoukot ovat tehneet hienoa työtä, hoitaja etunenässä. Ei voida muuta kuin olla tyytyväisiä."
Kisan toinen suomalaisedustaja Quite A Boy lähti viimeisen puolikkaan alussa kolmannesta ulkoa kolmannelle, mutta laukkasi hetkeä myöhemmin.
Kalevi Pietilä oli omistajaperheestä paikalla Solvallassa. Pietilä suunnitteli Hotshot Lucan jäävän nyt pienelle huilille, mutta palaavan heti alkuvuodesta radoille. Kuva: Anu LeppänenSolvallan illan seuratuin hevonen oli ruotsalaisen raviurheilun supertähti Nuncio. Stefan Melanderin ori pääsi suosiolla keulapaikalle, mutta tuli kalkkiviivoilla Food Moneyn ohittamaksi.
Melander on julkisuudessa pitänyt mahdollisena myös Nuncion siirtymistä kokonaan siitokseen. "Tarzanin" seuraavaa siirtoa jäädään odottamaan mielenkiinnolla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




