Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Petri Salmelalle suurvoitto Saksasta - "Minun tyyppinen hevonen"

    Ei huono! Petri Salmelan osaomistama kolmevuotias jenkkiori Captain Corey voitti tyylikkäästi rapakon takana oman karsintansa ja on ensi lauantain The Hambletonianin finaalin suosikkeja.
    Ei huono! Petri Salmelan osaomistama kolmevuotias jenkkiori Captain Corey voitti tyylikkäästi rapakon takana oman karsintansa ja on ensi lauantain The Hambletonianin finaalin suosikkeja. Kuva: Anu Leppänen

    Ulf Ohlsson ajoi suomalaisomistuksessa ja -valmennuksessa olevan Hesiodin 75 000 euron arvoiseen voittoon Hampurissa. Suurkilpailuvoitto laittoi valmentajan ja ohjastajan paluumatkan suunnitelmat uusiksi.

    Grosser Preis von Deutschland on perinteikäs ennakkomaksullinen suurkilpailu nelivuotiaille. Hampurin-kisa oli ollut Petri Salmelalla tähtäimessä jo pidemmän aikaa, kun Yhdysvalloissa syntyneelle Hesiodille löytyy Ruotsista muuten rajallisemmin isoja kilpailuita.

    Kauden päätähtäin onnistui nappiin, sillä Ulf Ohlsson kannusti Hesiodin piikkipaikalta 75 000 euron arvoiseen voittoon ajalla 12,1/2000a. Tärkeään lähtöön siltä riisuttiin kengät ja polvisuojat, ja ensimmäistä kertaa tällä kaudella varustukseen kuuluivat myös kokolaput.

    "Vaikka hevosella oli ollut vaisumpia esityksiä, itsellä ei ole usko mennyt hevoseen", Petri Salmela kommentoi Ravinetille. "Tämä lähtö oli tähtäimenä. Hesiod on tuntunut paremmalta ja paremmalta joka viikko, vaikke tulosrivi älyttömän kaunis olekaan. Juhannuksena Skellefteåssa se voitti, mutta loukkasi vähän itseään ja sai antibioottikuurin. Se vei kuntoa taaksepäin. Pohjoisen helpompien lähtöjen kautta on haettu kuntoa. Sillä ajettiin tiuhempaan kilpaa ja treenattiin vähän kevyemmin. Se on näyttänyt kyntensä varsasta lähtien, eikä tällaista lähtöä tuurilla voiteta."

    Salmela hankki Hesiodin Lexingtonin varsahuutokaupasta 25 000 dollarilla yhdessä Juha Alapurasen kanssa. Viime vuonna kolmanneksi omistajaksi viidenneksen osuudella tuli Matti Viitala, joka on mukana myös mm. Gloria Webissä ja Still Loving Youssa.

    "Hesiodissa miellytti suku ja muutenkin se on minun tyyppinen hevonen, vähän samalla lailla kuin Self Timer oli aikoinaan. Se ei ole iso eikä raskas, oikein racer-tyyppinen. Hesiod on kevyen tekoinen ja sillä on pitkä askel. Tämä on ehkä Self Timeria vaativampi hevonen ja talven aikana on kehittämistä vielä. Kuulostaa ehkä hullulta, mutta olemme kyllä huonoja, jos emme talven aikana saa vielä pykälän lisää hevoseen", Salmela täräytti.

    Kunhan Hesiod pääsee hoitajansa Lisa Mannbergin kanssa takaisin kotiin Pohjois-Ruotsin Bodeniin, seuraavaksi odottaa muutaman viikon huili ja sen jälkeen talvitreenit. Salmela ja Ohlsson rientävät jo yöksi takaisin Tukholmaan, vaikka suurvoitto tiesi lentolippujen vaihtamista.

    "Alkuperäiset liput olivat tiukalla aikataululla ja puhuttiin, että jos voitetaan, ei pidetä kiirettä. Saatiin kuitenkin vaihdettua niin, että päästään Frankfurtin kautta vielä illalla takaisin. Ei tarvinnut jäädä juhlimaan, mieluummin sitä ajelee aamulla hiittiä Söderbyssä", Salmela naurahti.

    Lisa Mannberg ja Hesiod tekivät Bodenista noin kahdentuhannen kilometrin matkan Hampuriin. Arkistokuva viime keväältä Finlandia-päivältä Vermossa. Kuva: Anu Leppänen
    Lisa Mannberg ja Hesiod tekivät Bodenista noin kahdentuhannen kilometrin matkan Hampuriin. Arkistokuva viime keväältä Finlandia-päivältä Vermossa. Kuva: Anu Leppänen 

    Tallin ykköstykki Makethemarkille kuuluu hyvää. Viisivuotias ori voitti elokuussa 5-vuotiaiden Jubileumspokalenin Solvallassa ja teki viimeksi kaksi viikkoa sitten Kultadivisioona-finaalissa vahvan kirin ollen toinen Heavy Soundin jälkeen. Makethemarkin kausi jatkuu korkeintaan kahden lähdön verran.

    "Sitä hoidettiin oikeasta takavuohisesta viime startin jälkeen ja Kauhasen Jarno katsoo sen vielä keskiviikkona uudestaan", Salmela kertoi. "Makethemark jatkaa huippukunnossa ja juoksee varmaan marraskuussa lähdön tai korkeintaan kaksi. Ehkä ajetaan tavallinen kultadivari Eskilstunassa ja jos siellä menee hyvin, finaali Solvallassa. Makethemark on myös saanut epävirallisen kutsun Hollannin lähtöön, mutta pitää miettiä vielä."

    Jubileumspokalenin voiton jälkeen spekuloitiin sitäkin, että Makethemark olisi sopiva hevonen Ranskan-lähtöihin. Ne eivät kuitenkaan ole ajankohtaisia ainakaan tulevana talvena.

    "Sielläkin tullaan varmaan vielä käymään, mutta kun hevonen on erityisen hyväpäinen, ei nyt vedetä rajojen yli sen kanssa. Makethemark on suorittanut jatkuvasti hyvin huippuvastustajia vastaan ja painellut kymppiä ja yhtätoista täyttä matkaa koko ajan."