Seppele-ajon sankari Karelin Avenger jää pois Vermosta
Poisjäännistä huolimatta syksyn ikäluokkalähdöt ovat Karelin Avengerin tavoitteena.
Karelin Avenger on sijoittunut kolmesti kauden viidestä startista kolmen parhaan joukkoon. Kauden tähän mennessä ainoa voitto tuli Seppele-ajosta 15,4a tuloksella Olli Koivusen ohjastamana Finlandia-sunnuntaina. Kuva: Terhi Piispa-HelistenKolmevuotisikäluokan kärkivarsoihin kuuluva Karelin Avenger jää pois tämän iltaisesta Vermon startista. Valmentaja Pasi Pörstin mukaan poisjäännin taustalla ei ole vakavampaa ongelmaa. Ruuna ei ollut tuntunut viimeistelyssä hyvälle.
”Sillä oli viime kesänäkin ongelmia hengityksen kanssa. Viimeksi Lahdessa ruuna ei ollut niin hyvä kuin olisi pitänyt olla, vaikka sijoittuikin neljänneksi Hambossa. Ajattelin kuitenkin tälle viikolle luvatun sateisemman sään auttavan hengityksen kulkua. Näin ei käynyt, ja jätetään Vermo välistä”, valaisee Pasi Pörsti.
Finlandia-viikonloppuna Seppele-ajon voittanut Karelin Avenger palaa radoille kesän jälkeen. Tähtäimessä ovat Kriterium, Kasvattajakruunu sekä Kymenlaaksoajo.
”Tähdätään täysillä syksyn ikäluokkalähtöihin. Tarkoituksena oli joka tapauksessa pitää valmennusjakso loppukesästä. Nyt valmennustauko alkoi hieman aikaisemmin.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




