SVT: Metsästäjä ampui erehdyksessä kaksi ponia Ruotsissa – ”Täydellinen katastrofi”
Ruotsin yleisradioyhtiö on haastatellut metsästäjää, joka ampui kahta shetlanninponia hämärässä perjantai-iltana luullen niitä villisioiksi.
Shetlanninponi on pieni ponirotu, joka on kotoisin Ison-Britannian Shetlandinsaarilta. Kuvituskuva, poni ei liity tapaukseen. Kuva: Viestimedian arkistoMetsästäjä ampui kahta shetlanninponia Ruotsin Nykvarnissa perjantai-iltana. Ponit lopetettiin myöhemmin niiden saamien vammojen takia.
Keskustelussa SVT:n toimittajan kanssa metsästäjä kertoo, miten hän näki tilanteen.
Metsästäjä kertoi SVT:lle, että he metsästävät usein villisikoja hevostilan ympäristössä. Hän kertoo, että hevoset ovat yleensä tallissa, koska tiloja on yleensä varoitettu metsästyksestä etukäteen.
Perjantaina metsästysryhmä sai lyhyellä varoitusajalla viestin, että villisikoja on tallin ympäristössä. Metsästäjät olivat kuitenkin ymmärtäneet paikan väärin.
”Ne [hevoset] liikkuivat ja näyttivät aivan villisikalaumalta”, metsästäjä kertoo SVT:lle puhelimessa ja sanoo olonsa tuntuvan helvetilliseltä.
Metsästäjä ilmoitti tapauksesta poliisille. Poliisi tutkii asiaa metsästysrikoksena ja vaaran aiheuttamisena.
Riistakeskus muistuttaa sivuillaan, että aseturvallisuuden yksi tärkeimpiä sääntöjä on se, että ennen laukauspäätöstä kohteen tulee olla varmuudella tunnistettu ja hyväksytty ammuttavaksi. Kohteen tunnistamisessa ei saa olettaa mitään vaan tunnistamisen pitää tapahtua varmuudella.
SVT: Jägaren som sköt två ponnyer av misstag: ”En fullständig katastrof”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






